אפליקציות מזויפות לסחר במטבעות וירטואליים

יום ו', 27 באוקטובר 2017
 
אפליקציות מזויפות לסחר במטבעות וירטואליים ב-Google Play גונבות לכם סיסמאות
 
חוקרי חברת האבטחה ESET גילו בחנות האפליקציות הרשמית של גוגל אפליקציות זדוניות הגונבות פרטי כניסה לתוכנת סחר במטבעות וירטואליים.
 
משתמשים של התוכנה Poloniex הפופולרית, המשמשת לסחר במטבעות וירטואליים, נפלו קורבן לשתי אפליקציות לגניבת סיסמאות, שהציגו את עצמן בחנות האפליקציות של Google במסווה של תוכנות סחר לגיטימיות. חוץ מגניבת סיסמאות הגישה ל-Poloniex, הנוכלים שמאחורי התוכנות המזויפות גם ניסו לגרום לקורבנות לתת להם גישה לחשבונות ה-Gmail שלהם.
 
Poloniex היא אחת מהתוכנות המובילות בעולם לסחר במטבעות וירטואליים, וניתן לסחור בה ביותר מ-100 מטבעות וירטואליים. זה לבד הופך את התוכנה למטרה אטרקטיבית עבור נוכלים מכל הסוגים, אך במקרה זה העבריינים ניצלו את העובדה שלא הייתה אפליקציה רשמית.
 
בעקבות הרעש שעוררו המטבעות הוירטואליים, פושעי סייבר מנסים לתפוס כל הזדמנות שהם יכולים – בין אם זה ניצול כוח המחשב של המשתמשים כדי לכרות מטבעות וירטואליים דרך דפדפנים או באמצעות הדבקת מחשבים לא מוגנים, ובין אם באמצעות תרמיות שונות המשתמשות באתרי ובאפליקציות פישינג מזויפות.
 
האפליקציות הזדוניות
 
האפליקציה הזדונית הראשונה התגנבה לחנות האפליקציות של Google בשם "POLONIEX", תחת מפתח בשם "Poloniex". מה-29 לאוגוסט ועד ה-19 בספטמבר, האפליקציה הותקנה ע"י 5000 משתמשים, זאת למרות דירוגים מעורבים וביקורות לא-מחמיאות.
 
האפליקציה השנייה, "POLONIEX EXCHANGE" של המפתח "POLONIEX COMPANY", הופיעה בחנות האפליקציות של Google ב-15 לאוקטובר והגיעה ל-500 התקנות לפני שהוסרה מהחנות לאחר הודעה מטעם ESET.
 
בנוסף על ההודעה לGoogle-, הודיעו חוקרי ESET גם ל-Poloniex על המתחזים הזדוניים.
 
 
 
(1)     האפליקציות המזויפות כפי שנראו בחנות האפליקציות של Google
 
 
(2)   ביקורות על אחת האפליקציות בחנות האפליקציות של Google
 
כיצד הן פועלות?
 
כדי להשתלט בהצלחה על חשבון Poloniex באמצעות האפליקציה הזדונית, התוקפים צריכים תחילה להשיג את נתוני הגישה לחשבון. לאחר מכן, עליהם להשיג גישה לחשבון הדואר האלקטרוני הקשור לחשבון ה-Poloniex הפרוץ, זאת כדי לשלוט בהתראות בנוגע להתחברויות והעברות לא-מאושרות. לבסוף, על התוקפים לגרום לכך שהאפליקציה שלהם תיראה כאילו היא מתפקדת, כדי לעורר כמה שפחות חשד במהלך התהליך.
 
שתי האפליקציות משתמשות בשיטה הזו כדי להגיע למטרה זו.
 
גניבת נתוני הגישה מתרחשת ברגע בו המשתמש מוריד את אחת האפליקציות. התוכנה הזדונית מציגה מסך מזויף בו היא מבקשת את נתוני הגישה ל-Poloniex/
אם המשתמש מזין את פרטי הכניסה ולוחץ על "התחבר", נתוני הגישה נשלחים לתוקף.
 
במידה והמשתמש לא אפשר את האימות הדו-שלבי (2-factor authentication, 2FA) בחשבון ה-Poloniex שלו, התוקפים יקבלו גישה לחשבון זה. זה אומר שהתוקפים יכולים לבצע העברות בשמו של המשתמש, לשנות את ההגדרות שלו, או אפילו לנעול אותו מחוץ לחשבון באמצעות שינוי הסיסמה שלו.
 
אם המשתמש כן משתמש באימות דו-שלבי, החשבון שלו מוגן מפני הפולשים. זאת מכיוון ש-Poloniex מציעה למשתמשים אימות דו-שלבי דרך Google Authenticator, שמייצרת סיסמאות כניסה אקראיות שנשלחות למשתמש באמצעות הודעת SMS, שיחה קולית או דרך האפליקציה – כולם מקומות שאינם נגישים לתוקפים.