מונעים פרסום פייק אפליקציות בנושאי מגפת הקורונה

יום ב', 16 במרץ 2020

 

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews
 
מסתבר כי לצד הפייק-ניוז בנושאי  מגפת הקורונה יש גם פייק אפליקציות.
 
על רקע זה אפל החלה להידרש לאפליקציות הקשורות להתפרצות מגפת ה- COVID-19. על פי הדיווחים, היא דחתה אפליקציות של לפחות ארבעה מפתחים שהאפליקציות שלהם מציגות נתונים סטטיסטיים מטעים לגבי אזה מדינות אישרו מקרים של המחלה, וזאת גם כאשר ארגון הבריאות העולמי כגנד זה. כעת אפל הופכת את האיסור הזה לרשמי.
 
בהצהרה שפורסמה באתר המפתחים שלה  אפל אומרת שהיא תקבל אפליקציות הקשורות לווירוס קורוני רק מ"ישויות מוכרות כמו ארגונים ממשלתיים, ארגונים לא ממשלתיים ממוקדים בריאות, חברות המוכשרות עמוקות בנושאי בריאות ומוסדות רפואיים או חינוכיים." מהחברה נמסר כי היא רוצה להבטיח ש"מקורות נתונים וישומים הם בעלי מוניטין".
 
כדי לעזור להציג יישומים מאושרים במהירות, אמרה החברה כי כל המפתחים העומדים בקריטריונים יכולים לסמן את ההגשות שלהם כחלק מ"ארוע רגיש זמן". זה יזרז את סקירתם.
 
אפל הצהירה כי "קהילות ברחבי העולם תלויות באפליקציות שיהיו ממקורות של חדשות אמינות - עוזרות למשתמשים להבין את החידושים האחרונים בתחום הבריאות, לברר היכן הם יכולים לקבל עזרה במידת הצורך או לספק סיוע לשכניהם". "עכשיו יותר מתמיד ההתחייבות הזו מקבלת משמעות מיוחדת ככל שהעולם נלחם במגפת ה- COVID-19."
 
הגישה של אמזון דומה לזו של אפל והיא חסמה את כל אפליקציות המלחמה בווירוס ממקורות לא רשמיים. גוגל נקטה בצעדים דומים, וחסמה תוצאות פייק לחיפושים הקשורים לווירוס הקורונוס או COVID-19, ובמקום זאת רק הביאה הכוונה לאנשים לאתר של ארגון הבריאות העולמי ו"יישומים מהימנים ".
 
המהלכים של שלוש החברות עוקבים אחר דרישותיו  של הבית הלבן מחברות הי-טק לסייע במניעת מידע שגוי ומידע חסר אודות נגיף הקורונוס ולבלום התפשטות ברשת. כבר עכשיו, חשבונות מזויפים ברשת הפיצו שמועות לא נכונות לגבי מקורו של הנגיף, ידוענים שאולי נדבקו בו ושיטות מרפא וריפוי פוטנציאליות כאשר במרכזים לבקרת מחלות אין הוכחות לאלה.