רעידת אדמה באינסטגרם

יום ד', 26 בספטמבר 2018

 

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews
 
 
המייסדים של אפליקציית, שיתוף התמונות של פייסבוק App Instagram  התפטרו ומתכננים  לעזוב את החברה כבר בשבועות הקרובים.
 
מנכ"ל אינסטראם, קווין סיסטרום, והמנהל הטכני, מייק קריגר, הודיעו על כך למנהלי אינסטגרם ופייסבוק,  כך דיווח העיתון "ניו יורק טיימס". סיסטרום אישר את התפטרותו באחד מפרסומי הבלוג של החברה, ואמר כי הם "מוכנים כעת לפרק הבא".
 
"אנחנו מתכוונים לקחת פסק זמן כדי לחקור שוב את הסקרנות והיצירתיות שלנו", כתב סיסטרום. "בניית דברים חדשים דורשת שנצעד אחורה, נבין מה מעורר אותנו ומתאים את זה עם מה שהעולם צריך, זה מה שאנחנו מתכוונים לעשות".
 
במקום סיסטרום יכהן  סגן נשיא אינסטראם, אדם מוסרי, שצפוי לקחת את עצמו את הפעילות כמנהיג האפליקציה, על פי דיווחי חדשות רבים. לפני שעבר לאיסטנאם, מוסרי ניהל את עדכון החדשות הפייסבוק והוא חבר קרוב למנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג. 
 
הודעותיהם  של סיסטרום וקריגר גרמו לתסכול בקרב המייסדים של האפליקציה כולל ה"הגדלה" של פייסבוק עם העתיד של אינסטגרם, על פי דו"ח, כשפייסבוק קנתה את אינסטגרם תמורת מיליארד דולר לפני שש שנים, חלק חשוב מהעסקה היתה העצמאות שהעניק צוקרברג למייסדי אינסטגרם  לקבל החלטות משלהם לגבי מוצרים ותרבות החברה.
 
אבל כמו פייסבוק נאלצה אינסטגרם לאחרונה, להתמודד עם כל דבר, כולל חדשות מזויפות וירידת עניין בקרב צעירים, צוקרברג  הידק את אחיזתו על Instagram. עם זאת, צוקרברג איחל לסיסטרום וקריגר הצלחה וציין כי  "הם מנהיגי מוצרים יוצאי דופן ואינסטגרם משקף את הכישרון היצירתי המשולב שלהם",  "למדתי לעבוד איתם במשך שש השנים האחרונות ונהניתי מזה".
 
תחת בדיקה קפדנית
ההתפטרות באה גם תוך ביקורת מוגברת כי פייסבוק ואינסטגרם לא עושים מספיק כדי לשכנע באמינות התוכן שלהם. סוכנויות המודיעין האמריקניות קבעו כי ממשלת רוסיה השתמשה בפלטפורמות אלה כדי להפיץ חדשות כוזבות ופרסומות בניסיון להשפיע על הבחירות בארה"ב ב -2016.
 
הרוסים השתמשו בזהויות גנובות כדי להטעות אמריקנים בפייסבוק ובאיסטנאם, יצירת קבוצות מזויפות בפייסבוק, רכישת מודעות  ופרסום תמונות מגמתיות.
 
פייסבוק אמרה בחודש יולי כי היא זיהתה שוב מאמץ מתואם אצלה ועל Instagram כדי להתערב בבחירות האמצע ארה"ב. ההתנהגות כללה פוסטים הדומים לכאלה שזוהו כמאמצים רוסיים להפריע לבחירות של שנת 2016, וכן מחאות כאילו בעולם האמיתי, המאורגנות בדפים מזויפים.
 
טוענים כי אינסטגרם שוסדה בשנת 2010 על ידי בוגרי אוניברסיטת סטנפורד Systrom ו- Krieger,  גדלה היא עדיין בשימוש על ידי יותר ממיליארד אנשים מדי חודש.