זריקת שיפור לקישוריות הקורסת

יום ג', 21 באפריל 2020
מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews
 
משרד התקשורת בראשות דוד אמסלם, שנכשל קשות בכל הנוגע לקידום מדיניות וישום של תשתיות מתקדמות הן לסלולר והן לתקשורת הקווית - מתעורר לפתע נוכח הביקורת הרבה על הכשלים שהתגלו ביתר שאת עתה בעת משבר הקורונה - למעין פתרון חלקי.
 
המשרד אישר לחברות פרטנר והוט מובייל תוספת של עוד 80 אתרי סלולר לשימוש בתדרי ה-700 מגה הרץ שהחברות קיבלו. מדובר בתוספת שנייה שהחברות מקבלות, וזאת במסגרת היתר זמני לשימוש בתדרי ה-700 מגה הרץ. שתי החברות משלמות אגרות באופן מלא על השימוש בתדר שהוענק להן באופן זמני עד מכרז הדור החמישי.
 
משרד התקשורת גם התיר לפרטנר והוט, השותפות ברשת הסלולרית PHI, הרחבת כמות האתרים שבהם עושות החברות שימוש בתדרים, וזאת כחלק ממגמה של המשרד לנסות ולעזור לחברות שמבקשות פתרונות ספציפיים בתקופה זאת.
בעקבות הבקשה יותקנו ברשת 80 אנטנות נוספות שיוכלו להשתמש בתדר. מדובר אומנם בטיפה בים, כי ל-PHI יש 2,500 אתרים, אך לתדר ה-700 מגה הרץ יש יתרונות רבים, והוא תדר איכותי מאד עבור חברות סלולריות.
 
בסך-הכול התיר המשרד שימוש זמני בתדר בכמה מאות אתרים ולא בכלל הרשת. הסיבה לכך היא שהמשרד לא רצה שהחברות יצברו יתרון גדול מדי על יתר החברות הסלולריות בגלל היתרונות של התדר, ולא רצה שההצעות שלהן במכרז לתדרים ואתרים הקשורים בכך.
 
בחברות  טוענים נוכח הביקורת הרבה על קשיי התחברות-וםעילות ברשת כי השימוש בתדר ה-700 מגה הרץ סייע רבות לשתי החברות ועזר להן לפתור בעיה גדולה של עומס בעקבות ההצטרפות של הוט מובייל לרשת של פרטנר.
 
משרד התקשורת הודיע עם פרוץ משבר הקורונה כי יהיה מוכן להקל על חברות הסלולר ולהקצות תדרים באופן זמני, תוך כדי תשלום אגרות באופן מלא. החברות נמנעו עד כה מלנצל את ההטבה בגלל גובה האגרות. החברות מצפות שהמדינה תקל עליהן באגרות או שלכל הפחות תקזז להן את הסכומים של האגרות כנגד התחייבותן להשקיע ברשתות, שנזקקות להרחבות באופן דחוף.