פייסבוק נגד מזייפי תגובות ברשת

יום א', 22 בספטמבר 2019

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

היזהרו מקליקים ולייקים מזויפים

חברת פייסבוק תובעת שני מפתחים ממוצא אסייתי בגין נטיעת תוכנה זדונית באפליקציות אנדרואיד שלחצו באופן רובוטי/מלאכותי על מודעות כדי לנפח תגובות והכנסות.

 
באמצעות פרקטיקה המכונה "הונאת הזרקת קליקים", אחת מהאפליקציות הניבה למעלה מ-40 מיליון חשיפות/הופעות מודעות ו-1.7 מיליון קליקים ברשת הקהל של פייסבוק במשך תקופה של שלושה חודשים. כך עולה מתלונה שהוגשה  בבית המשפט הפדרלי של סן פרנסיסקו.
 
פייסבוק ערכה בדיקה אינטנסיבית של השימוש בנתונים פרטיים וההשפעה של תוכן מזיק על יותר מ-2 מיליארד משתמשים, וזאת כאשר ממשלות ברחבי העולם מאתגרות את מדיניותה.
 
כתוצאה מכך פייסבוק נלחמת ביתר שאת נגד ניצול מסחרי מטעה של הרשתות החברתיות שלה. היא תובעת חברות בסין ובניו זילנד ומאשימה אותם בניפוח מלאכותי של "לייקים" ו"עוקבים" בחשבונות אינסטגרם.
 
הגורמים המזייפים הם JediMobi Tech Ltd. של סינגפור ו- LionMobi Holding Ltd מהונג קונג. JediMobi הכינה בין היתר  את אפליקציית המחשבון למתמטיקה פלוס; LionMobi, מפיצה  את תוכנית השירות Power Clean.
 
"LionMobi דבקה זה מכבר במדיניות הפרסום בפייסבוק ומעולם לא השיגה הכנסות בלתי חוקיות על ידי מה שנקרא הונאת קליק להזרמת קליקים בפלטפורמת פייסבוק", אמרה הנאשמת בהודעת דוא"ל לבלומברג אך ציינה כי היא מייצרת הכנסות לפי תגובות וחשיפות "אמת". 
החברה מסרה כי נודע לה בדצמבר כי כמה מערכות פיתוח של התוכנה באפליקציות שלה "עלולות להוביל להפרות של מדיניות" וכי מאז הן הוסרו.
 
LionMobi אמרה כי ההכנסות והרווחים שלה בפייסבוק צונחות מדי חודש מאז סוף 2017, וכי פייסבוק הפסיקה את שיתוף הפעולה שלה אתה ב -24 בדצמבר, ועצרה את כל ההכנסות.
 
בפייסבוק ממשיכים וטוענים כי כי קוד זיוף והכפלת ה"תגובות"  הותקן בטלפונים הניידים של אנשים באמצעות האפליקציות.
 
"לעיתים, התוכנה הזדונית נמסרה בצורה של 'עדכונים' לאפליקציות, ואחרי אוקטובר 2018 התוכנה הזדונית נכללה ישירות באפליקציות," על פי התלונה.
 
עתה, פייסבוק מבקשת פיצויים והשבה שלא פורטו.