כללים חדשים לתעשיית ענף האופנה

יום א', 7 באפריל 2019
חדשות OECD:
 
מאת ד"ר לאורה בראון
 
שיפור תנאי העבודה בשרשראות האספקה הגלובליות
ענף הביגוד וההנעלה הוא אחד המגזרים הגדולים למוצרי צריכה בעולם. למרות שמגזר זה מייצג כוח כלכלי חשוב, הקריסה הטרגית של מפעל "רנא פלאזה" בבנגלדש בשנת 2013, שבה 1130 עובדים איבדו את חייהם, הביאה את תשומת הלב העולמית לסיכונים וההשפעות השליליות החמורות בתהליך הייצור.
 
בעקבות הטרגדיה, נציגי מדינות ובעלי עניין ברחבי העולם הכוללים את התעשייה, איגודי העובדים ונציגי החברה האזרחית התגייסו להגיב בדחיפות לשיפר תנאי העבודה. השאלה העיקרית היא מי אחראי על בדיקת נאותות? אין זה הגיוני להפיל את כל האחריות התאגידית על החוליה החלשה ביותר בשרשרת האספקה – קבלנים מקומיים במדינות מתפתחות המייצרים מוצרי טקסטיל. הסיכונים בפגיעה בזכויות אדם וזכויות עובד, והסיכונים לנזקים סביבתיים צריכים להיות מנוהלים לאורך כל שרשרת האספקה ??על מנת להגדיל את ההשפעות החיוביות של תעשייה עולמית זו. ארגון ה-OECD מקווה כי ההנחיה שיצאה לפני כשנתיים התניעה "מהפכת אחריות" במגזר הביגוד וההנעלה, והפורום השנתי יבחן את יעילותן והשפעתן.
 
הבנה משותפת של אחריות תאגידית בעידן הגלובליזציה
לאחר ארבע שנים של תהליך ההתייעצות מולטי-סקטוריאלי אינטנסיבי, הושקה בפברואר 2017  הנחיה לבדיקת נאותות של ה- OECD. מדינות שאימצו את הקווים המנחים היוו כ-72% מיבואני הבגדים בתעשייה הגלובלית. ההנחיה מציעה המלצות מקיפות לעסקים, בתמיכה ממשלתית, להתמודדות עם סיכונים שחברות עשויות להיתקל בהם בייצור וברכישת מוצרים. ההנחיה מספקת כלים לחברות פרטיות לזהות ולמנוע השפעות שליליות אפשריות הקשורות לזכויות אדם, זכויות עובדים, איכות סביבה ושחיתות בשרשראות האספקה בענפי הביגוד וההנעלה ברחבי העולם. היא מזהה גם את רב גוניות המגזר וכן את מורכבות האתגרים שהמגזר מתמודד מולם. המנגנון נועד לסנכרן ולאחד מערכת מורכבת של כללים על מנת להקל על דרכי התקשרות בשרשרת אספקה. ההנחיה ממליצה כי החברות ינקטו בגישה שיתופית על מנת לזהות דרכי התמודדות עם ההשפעות השליליות האפשריות של פעילותן ולעקוב אחר התקדמותן לאורך זמן, ומעודדת מעורבות מתמשכת עם השותפים העסקיים במדינות המתפתחות.
 
fabric
 
מנגנון הבודק והמבטיח התנהגות תאגידית אחראית
ההנחיה החדשה לענף הטקסטיל נגזרת מהצהרת ההשקעות והמיזמים הרבלאומיים של ה– OECD והקווים המנחים ה- OECD לחברות רב-לאומיות (Guidelines for Multinational Enterprises) ועולה בקנה אחד עם עקרונות האו"ם בנושא זכויות העסקים וזכויות האדם (UN Guiding Principles on Business and Human Rights) הקובעים כי על החברות מוטלת האחריות לזהות, למנוע, לצמצם ולשקול את ההשפעות השליליות בשרשראות האספקה?? שלהן. 
 
ההנחיה היא כלי כלל עולמי להתנהגות תאגידית אחראית
הנחיות ה-OECD חלות על כל התאגידים הפועלים ב-47 המדינות המחויבות לקווים המנחים, או חברות שעובדות עם ספקים מאחת ממדינות אלו. אבל באותה מידה הן רלוונטיות עבור כל חברה הפועלת בשרשרת האספקה ??הגלובלית (לדוגמה, עסקים קטנים ובינוניים כחלק משרשרת אספקה של חברה רב-לאומית). ההנחיות רלוונטיות למשל למפעל בבנגלדש שמוכר לחברות בארה"ב, אפילו בזמן שבנגלדש לא אימצה את הקווים המנחים, בדיוק כפי שהן רלוונטיות עבור יצרני הכותנה בפקיסטן המייצאים לשווקים באיחוד אירופי. ההנחיה לבדיקת נאותות של שרשרת האספקה שואפת להכיל את אותו סט כללים עבור כל שחקני הענף הטקסטיל הגלובלי וכך להביא לתחרות הוגנת בשווקים ("level playing field").
 
שיפור תנאי העבודה תלוי ביישום ההנחיה
הנחיית ה-OECD היא פרוגרסיבית, מציאותית ומאוזנת. היא מזהה את המגוון הרחב של השחקנים בענף ואת המודלים השונים לרכש ואספקה של מוצרים ושירותים. היא אינה דוגלת בגישה כוללנית לפיה "מידה אחת מתאימה לכולם", אלא מספקת המלצות כיצד חברות יכולות לבצע בדיקת נאותות שמתאימות לגופו של עניין (גודל החברה, קונטקסט וכד'). לדוגמה, ההנחיה מכירה בתפקידם של קבלני המשנה, ההמלצות לא פוסלות את השימוש בקבלנות משנה אלא מסייעות לקיים 'קבלנות משנה אחראית'. לכלי הגלובלי העוסק בבדיקת הנאותות לביגוד והנעלה, יש פוטנציאל לשנות את תעשיית האופנה ברחבי עולם. עכשיו הגיע הזמן לבחון את יישומה של ההנחיה לבדיקת נאותות בענף הביגוד וההנעלה, על מנת להצליח ביצירת כלל הוגן וגלובלי במגזר התעשייה זה.