תערוכת הביטחון - הצהרות לחוד ומציאות לחוד

יום ג', 11 בפברואר 2020
ראש הממשלה נתניהו - המצטיין בהצהרות  ללא כיסוי (ראה הנחיה לפיתוח מהיר של חיסון לקורונה) - מתגאה בכך שישראל היא "מדינת סייבר מובילה כמו גם בכל תחומי הגנה ובטחון המידע"
 
אבל במשרד הכלכלה ובמכון היצוא כנראה לא שמעו על כך והחליטו עתה לבטל תערוכה של מכון היצוא בשל קיצוצים תערוכה בתחום ה-HomeLand Security.
 
תחום ה-HomeLand Security נחשב במהלך העשור האחרון לאחד התחומים הצומחים בישראל ובעולם. זאת על רקע העלייה בביקוש למוצרים שעונים על צרכים של כוחות ביטחון, יחידות ללוחמה בטרור, רשויות מקומיות ועוד, והורחב בעקבות אירועי טרור גדולים.
 
תערוכה זו שנערכה בשמונה השנים האחרונות ומשכה אליה כ-1,500 משקיעים מחו"ל - בוטלה בנימוק שלפי משרד הכלכלה, האירוע לא יעיל במבחן התוצאה ביחס להשקעה בו שעומדת על 2 מיליון שקל.
 
מכון היצוא ומשרד הכלכלה ביטלו את כנס (HLS (HomeLand Security, שנערך בישראל פעם בשנתיים בשמונה השנים האחרונות, בהשתתפות כ-1,500 גורמים מהתחום מכל העולם.
 
הכנס הבינלאומי שהתמרד בנושאי ביטחון ואבטחה כלל תערוכה בה הציגו, בסבסוד מכון היצוא, עשרות חברות ישראליות ובהן חברות קטנות ובינוניות, שזכו לחשיפה אדירה מול משתתפי הכנס - ראשי רשויות ביטחון ממדינות שונות בעולם, גורמי ממשל ומשקיעים.
 
במשרד הכלכלה, האחראי על התקציב הממשלתי שמוזרם למכון היצוא ועומד השנה על 32 מיליון שקל, טוענים כי הכנס בוטל בשל חוסר האפקטיביות שלו ואילוצי תקציב. לשם השוואה, בשנה שעברה עמד התקציב שהעביר משרד הכלכלה למכון על כ-50 מיליון שקל. התקציב שהוקצה לכנס ובוטל עמד על כ-2 מיליון שקל.
 
התעשיינים מוחים. מריאן כהן, נשיא חברת ח.מר, העוסקת בתחום ביטחון המולדת והגנת סייבר, אמר ל"כלכליסט" כי "הכנס שימש חלון ראווה לתעשייה המקומית וליצוא הביטחוני. מדובר באירוע השיווקי הגדול ביותר בתחום, שכעת בוטל בגלל שיקולי תקציב. תפקידו של מכון היצוא הוא להיות מי שמסייע לתעשיות היצוא של ישראל. זהו גם תפקידו של משרד הכלכלה, ומתוקף כך עליהם לקיים אירועים מסוג זה".
 
תא"ל במיל' מנה בכרך, סגן יו"ר הנהלה הציבורית של חטיבת האבטחה במכון ויועץ לחברות בתחום, אמר כי "התערוכה היתה הצלחה גדולה. היא נכנסה לרשימת חמש התערוכות החשובות בתחום בעולם. אני מאוד סקפטי לגבי נתוני משרד הכלכלה על כך שלא היתה יעילה במבחן התוצאה. הבעיה שאין ממשלה, יש קיצוץ בתקציבים ומקצצים איפה שקל להם. מדובר בנזק למדינת ישראל וליצוא".
 
רמזי גבאי, יו"ר מכון היצוא לשעבר, אמר ל"כלכליסט" כי "הכנס היה אחד הכנסים החשובים בישראל. יש צדק במחאת התעשיינים על ביטולו".