דורשים התערבות ברגולצית ה-bitcoin

יום ד', 15 בנובמבר 2017

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

ההתפשטות הויראלית של הכסף הוירטואלי דיגיטלי  - שה-bitcoin  הוא המוביל בה, אך לא בבלעדיות, מעוררת ויכוח  בעולם הפיננסים. בתוך כך גוברת הדרישה להבהיר את מדיניות הבנקים המרכזיים במדינות כמו גם הממשלות לנושא  רב סיכונים זה.

"הבנקים המרכזיים צריכים להיות פתוחים יותר ליצירת גרסאות דיגיטליות של המטבעות שלהם, אשר יכולים להציע יתרונות משמעותיים לחברה, אומר יו"ר הבנק השוויצרי UBS.
 
אקסל ובר הוא נשיא בעבר של הבונדסבנק השמרני בגרמניה - וקשור בנושאי בנקאות  של הבנק המרכזי האירופי. כיו"ר UBS,  מסייע להנהיג מהפכה ולדון איך בנקים, חברות ויחידים לנהל עסקאות פיננסיות.
 
בראיון ל"פייננשל טיימס ", הוא חושש עכשיו כי הפיגור הנוכחי בהתיחסות ישאיר מאחור עמיתיו.
 "בעוד המגזר הרשמי מסתכל לעתים קרובות על הסיכונים של אמצעי תשלום חדשים אלה, המגזר הפרטי נוטה להסתכל על ההזדמנויות שהם מציעים", הוא אומר.
 
הערותיו של ובר נובעות מאי-וודאות בקרב בנקאים מרכזיים על הדרך שבה הם צריכים להגיב לעליית המגמות הדיגיטליות והקריפטוקולריות וכיצד הן פועלות מעבר למערכות הפיננסיות הרשמיות - הוא מבחין בקפדנות בין שימוש חוקי לכאורה לבין שימוש בהצפנה כדי להסוות עסקאות.
 
היושב ראש טוען שהבעיה היא לא התנודתיות של מחירי bitcoin - המטבע הוא "פשוט לא משמעותי ואינו משנה מנקודת מבט של יציבות פיננסית".
 
אך במגזר הרשמי לעתים קרובות מאוד מסתכלים על הסיכונים של אמצעי התשלום החדש שלא יודעיםמי שולט בו.
 
אקסל ובר: "המצב עם bitcoin  ודומיו  הוא יותר איום של עולם ההצפנה, מימון טרור או הפעלת הלבנת הון ולכן עתה הזמן להניע תגובה חזקה יותר של הרשויות. לדעתי יש סבירות גבוהה יחסית כי הרגולטורים יתערבו להסדיר את זה בשלב מסוים".