מחקר: המסכות נגד הקורונה מעלימות זיהוי פנים

יום ד', 26 באוגוסט 2020
מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews
 
צרה חדשה לשומרי החוק והסדר הציבורימחקר: המסכות נגד הקורונה מעלימות זיהוי פנים
כל אלגוריתם מראה עלייה בשיעורי השגיאה ברגע שהמסכות נכנסו לתמונה.
החוקרים מצאו כי האלגוריתמים שתוכננו במיוחד עבור "חשיפת" מסכות פנים כושילם.
 
במסגכרת המלחמה בפשע חברות רבות לזיהוי פנים טוענות כי הן יכולות לזהות אנשים בדיוק מדויק אפילו בזמן שהם לובשים מסכות פנים , אך התוצאות האחרונות במחקר מראות כי הכיסויים מגדילים דרמטית את שיעורי השגיאות. 
 
בעדכון שלישי, המכון הלאומי לתקנים וטכנולוגיה בארה"ב - NIST - בחן 41 אלגוריתמים לזיהוי פנים שהוגשו לאחר שהוכרזה מגיפת COVID-19 באמצע מרץ. רבים מאלגוריתמים אלה תוכננו עם לקיחת מסכות פנים בחשבון, וטענו כי הם עדיין הצליחו לזהות אנשים במדויק, גם כאשר מחצית הפנים שלהם היו מכוסים. 
 
ביולי פרסמה NIST דו"ח ובו ציינה כי מסכות פנים מסכלות אלגוריתמים לזיהוי פנים רגילים, כאשר שיעורי השגיאה נעים בין 5% ל -50% . NIST נחשב לרשות הסמכות המובילה בבדיקת דיוק זיהוי פנים, ואלגוריתמים הצפויים להשתפר בזיהוי אנשים במסכות פנים. 
 
בבדיקה הסתבר שכל אלגוריתם חווה עלייה שולית בשיעורי השגיאות ברגע שהמסכות נכנסו לתמונה. בעוד שחלק מהאלגוריתמים עדיין היו בעלי דיוק כולל, כמו שיעור שגיאות האלגוריתם הסינית של חברת זיהוי פנים, שעלה בין 0.3% ללא מסכות ל -6% עם מסכות, באחרים היו שיעורי השגיאות שהעלו עד 99%. 
 
תוכנת TrueFace, המשמשת בבתי ספר ובבסיסי חיל האוויר, הראתה כי שגיאת האלגוריתם שלה עוברת בין 0.9% ל -34.8% ברגע שנוספו מסכות. מנכ"ל החברה, שון מור,  אמר ל- CNN ב- 12 באוגוסט כי החוקרים שלה עובדים על אלגוריתם טוב יותר לגילוי מעבר למסכות. 
 
Trueface לא הגיבה לבקשת תגובה. 
 
מומחי בריאות מצפים שרוב האנשים יצטרכו להמשיך וללבוש מסכות במשך שנים , ולדחוף את חברות זיהוי הפנים לשיפור האלגוריתמים שלהם.
 
לגבי קשיי זיהוי פנים עם מסכה מציינים  כי יתכן ששיעורי השגיאות עשויים להיות גבוהים יותר אם NIST תשתמש בתמונות אמיתיות של אנשים במסכות, ולא בכיסוי שנוסח דיגיטלית, מכיוון שמסכות פיזיות עשויות להיות בעלות הצללות, טקסטורות ודפוסים שונים שמבלבלים גם את האלגוריתמים.