זינוק במתקפות הסייבר נגד בתי חולים ברחבי הארץ

יום ב', 18 באוקטובר 2021
נראה כי "מחלת" מתקפת הסייבר על בתי החולים בישראל מתרחבת.
גאחרונה גל של תקיפות סייבר כוון נגד מטרות בתחום הבריאות בישראל.
 
התקיפות סימנו 9 בתי חולים ומוסדות בריאות כמטרה, אך לא נגרם נזק ובמערך הסייבר אמרו שהצליחו לחסום את כולן. עם זאת לא ברור עדיין אם מקור התקיפות הוא באותה קבוצת האקרים שהצליחו להשבית את מערך המחשבים של ביה''ח הלל יפה בשבוע שעבר. 
 
לגבי פריצת הסייבר בהלל יפה כאן מקווים לשוב לפעילות בקרוב, בצל חשש לגורל המידע
 
,באחרונה  זוהתה על ידי מרכז הסייבר של משרד הבריאות עלייה בניסיונות למתקפות כנגד מספר בתי חולים וארגונים רפואיים", נמסר ממערך הסייבר, "היערכות מוקדמת ותגובה מהירה של המרכז והצוותים בשטח בלמה את הנסיונות ולא נגרם נזק". במערך גם מציינים שהם ממשיכים לעבוד על החזרת מערך המחשבים של הלל יפה לפעילות. חלק ניכר מהרשת הושבת בעקבות ההתקפה על מנת לנקות אותה מנוזקות, לחסום את הפרצות הנדרשות ולוודא שאין עוד איומים פעילים. על פי מידע שהגיע לידי כלכליסט מגורמי מקצוע, החזרת המערך לפעילות מלאה עשויה לקחת מספר ימים ואף מעבר לשבוע. 
 
במקביל נמסר כי  המערך הלאומי ומשרד הבריאות החלו לפעול בימים האחרונים מול גופים במגזר הבריאות לחיזוק נוסף של רמת ההגנה. בין היתר מתבצע איתור נקודות תורפה חדשות שעשויות לשמש לתקיפות, ופנייה לגופים לסגירתם. 
 
מחברת צ'ק פוינט נמסר שבתוך כמה ימים נצפו בממוצע 627 התקפות סייבר פר ארגון בסקטור הבריאות בישראל - היקף שגבוה ב-72% מהממוצע בסופי שבוע קודמים. בשאר הסקטורים מדובר על ממוצע של 267 התקפות פר ארגון, ובהם לא היתה עליה ניכרת בהיקף ההתקפות, כך לפי נתוני החברה שנמסרו לידי "כלכליסט".
 
בחברה מסבירים שהגידול במתקפות נובע מההצלחה של התקיפה האחרונה. "הצלחה גוררת תיאבון ונראה שהתהודה הרבה של ההתקפה על בי''ח הלל יפה גרמה לקבוצות התקיפה השונות לנסות את מזלן ולייצר הצלחה נוספת, אולי בשל מחשבה שהסקטור אינו מוגן דיו."