הבלוף של נתניהו על מליארדים מגז לאוצר עולה בעשן

יום ה', 5 בנובמבר 2020

הבלוף של "מתווה הגז" בו הלעיטו אותנו נתניהו ושר האנררגיה שלו שטייניץ כאילו מתן זיכיון בכמעט חינם להפקת גז ישראלי למונופול של חברות "יביא מיליארדים לקופת המדינה" - מקבל שוב מכה .

עתה טוען לפתע מנכ"ל משרד האנרגיה כי חברות הגז עושות תכנוני מס במטרה לדחות תשלומי מיסים

המנכ"ל אודי אדירי השתתף בדיוני ועדת "קרן העושר" בכנסת ותקף את התנהלות חברות הגז: "הן מנסות באצטלה סביבתית להגדיל את השימוש בגז במחיר יקר על חשבון הביטחון של מדינת ישראל"

לדבריו - חלק מחברות הגז כבר מכינות את הקרקע לתכנוני מס יצירתיים שיאפשרו להם לכאורה לעכב תשלומי מס.

מה המצב בפועל?

התחזית להתפלגות ההכנסות ממשאבי הגז הייתה אופטימית, סטנלי פישר העריך שעד 2017 ההכנסות ממכירת גז טבעי יגיעו ל-2.9 מיליארד דולר. 
ואילו בפועל מצב חלוקת השפע הנובעת ממשאבי טבע והון השייכים לכלל הציבור אינה נראית טוב. מס ששינסקי וקרן העושר שאמורים לדאוג לחלוקת תוצרי השפע השייך לכולנו – טרם ראינו שקל מהם. קרן העושר שמטרתה לנהל את הכנסות המדינה מההיטל על רווחים המופקים ממשאבי טבע, בהקמה לא קיום.  הקרן צפויה להעביר לתקציב המדינה 3.5% מהכספים שהצטברו בה בעוד שהשאר יושקע בשווקים זרים ולא בארץ. 
אז לאן נעלמו כספי המיסים?
 

"אם משק הגז כל כך חשוב לחברות הגז אני מציע להן שישמרו על רמת מחירים סבירה, שלא נקלע למצב אבסודרי שחברת החשמל מייבאת גז נוזלי מארה"ב רק כי מחירו יותר זול ממה שמוכרים פה.

ועוד עצה: "אם חברות הגז (ובהן שברון שרכשה את נובל אנרג'י) כל כך דואגות לקרן העושר, שלא יעשו תכנוני מס במטרה לדחות את התשלומים. ככל שהן ישלמו מה שהן יידרשו כך קרן העושר תעבוד יותר מהר. אז אם הדיון הוא קרן העושר, שומת המיסים שתשולם זה מה שיביא את ההכנסות לקרן", אמר.

קרן העושר היא הקרן שהמדינה אמורה להקים כדי לקלוט את הכנסות מס רווחי היתר (מס ששינסקי) שחברות הגז צפויות לשלם בעשור הקרוב.

 

וכך דיון שנקבע  לנושא - התפלגות מקורות האנרגיה בישראל (פחם, גז, שמש) התפתח  

בפועל לזירת האשמות, כאשר לתדהמת הנוכחים מי שתקף את עצם קיומו הוא מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי. לתפיסתו "חברות הגז מנסות באצטלה סביבתית להגדיל את השימוש בגז על חשבון הביטחון של מדינת ישראל. אפשר להשמיע את כל הדעות, אבל קבענו יעד שאפתני להוריד את השימוש בפחם עד שנת 2025 ואנחנו עושים כל מאמץ לעמוד בו". אדירי הבהיר שברבעון השלישי של 2020 המשק הוריד משמעותית את השימוש בפחם ועד לרף של 25% בלבד מסל הדלקים, והצהיר שככל שהפחם ירד מה שיחליף אותו הוא לא הגז הטבעי, אלא הגדלת השימוש באנרגיות מתחדשות. "זה אולי יפגע בהכנסות המדינה ממיסוי דלקים, אבל התפקיד שלנו הוא לא רק לשמור על הכנסות המדינה ולכן אנרגיות מתחדשות זה הכיוון", הבהיר.