תחרות פתוחה לפיתוח רחפנים

יום ד', 19 בפברואר 2020

משרד הביטחון  מבקש  לרתום את חוכמת ההמונים לנושא החם של פניתוח ובניית רחפנים.

על רקע זה החליט המשרד בשיתוף עם "ליגת מרוצי הרחפנים הישראלית" להתחיל בתחרות לתכנון רחפן ייחודי  בתכונותיו.

לפי תנאי התחרות הרחפן יהיה זעיר מידות, בעל יכולת רחיפה ארוכה יחסית, סריקה של מבנים ומערכים, איתור מחבלים  ופושעים ואף לתקוף אותם במידת הצורך.

התחרות תיבנה במתוכנת של תחרויות דומות בתחום פיתוח הרובוטיקה - בין קבוצות  מאורגנות מבתי ספר ומוסדות דומים.

צוין כי כבר שנים שבמערכת הביטחון מחפשים פתרונות לא שגרתיים לאחד האתגרים של צה"ל – לחימה בתוך מבנים סגורים. 

צה"ל כבר עושה שימוש נרחב ברחפנים לתצפית וללחימה ואף להטסת מטענים קטנים, אך כמו צבאות אחרים הוא מחפש סוג חדש של כלים מעופפים זעירים שיוכלו לפעול בחשאי גם בתוך בניינים ואזורים עירוניים, ולבצע משימות של איתור מחבלים ואמצעי לחימה.

בתוך כך הוחלט לא להטיל את משימת פיתוחו רק על התעשיות הביטחוניות, אלא לפתוח אותה לציבור כולו. כל בן?נוער מעל גיל 16 שהוא "חולה רחפנים" ועוסק ללא הרף בשיפורם ובשכלולם, אנשי היי?טק, או סטודנטים במקצועות הטכנולוגיה השונים, מוזמנים להירשם לתחרות שנערכת בשיתוף עם ליגת מרוצי הרחפנים הישראלית FRIL, שאנשיה כבר מסייעים למערכת הביטחון בהתמודדות עם בעיות הבלונים והעפיפונים מעזה.

מנהלת המחקר והפיתוח של משרד הביטחון (מפא"ת), יחד עם זרוע היבשה בצה"ל, פתחו  את אתר התחרות https://udc.co.il  שההרשמה אליה פתוחה עד ה-15 במארס.

השלבים הבאים:

1. בתאריך 5.3.20 יתקיים מפגש עיון בו יחשף האתגר במלואו וכן פרטים טכניים לגבי התחרות. ועדת השיפוט תבחר את המתמודדים בתחרות, והם יזומנו למפגש העיון.
2. הנרשם יכול להציע פתרון אחד או יותר, וכמובן פתרון מלא לאתגר.
3. התחרות תתקיים במתכונת קבוצות, לכל קבוצה יצוותו מספר פתרונות אשר ביחד מביאים פתרון שלם באופן מלא, עם זאת, כל פתרון יבחן לגופו וללא קשר לשאר חברי הקבוצה.
4. כל אדם אשר הוזמן ליום העיון (חברה, איש פרטי וכד') ידרש לחתום על מסמך NDA להגנת הרעיונות הפתרונות טרם הגעתו ליום העיון, חברות או נרשמים אשר יסרבו לחתום יפסלו מהמשך השתתפות באתגר.
5. ביום העיון יחשפו הקבוצות, האפשרות להרכבת קבוצה מחדש תתאפשר רק אם כל חברי הקבוצה מסכימים, ובאחריות חברי הקבוצה, 5 ימים לאחר יום העיון יקובעו סופית הקבוצות. בין חברי הקבוצה תתאפשר חתימה על NDA פרטני אחר אם ירצו בכך.
6. אנחנו מעודדים את חברי הקבוצה לעבוד כצוות מבעוד מועד להדגמת פתרון שלם.

"אנחנו רוצים לחשוף לקהילה הביטחונית מה קיים בתחום ומה הפיתוחים האחרונים, שמגיעים ממקורות שאנחנו לא מכירים, כולל כל מיני סטארטאפים וחברות היי-טק לא ביטחוניות, שאולי יש להם פתרונות שאנחנו מחפשים", הסביר אתמול סגן אלוף מנחם לנדאו, ראש ענף כלי טיס בלתי מאוישים ביחידת המחקר והפיתוח (מפא"ת) במשרד הביטחון. 

המתמודדים בתחרות יזכו בחשיפה בפני אנשי מערכת הביטחון וצה"ל ובהזדמנות לשיתופי פעולה עימם, ויתחלקו בפרסים בסך מאות אלפי שקלים.

על פי התוכנית, אירוע הגמר שבו יתמודדו הפיינליסטים של התחרות יתקיים בספטמבר 2020, בהשתתפות בכירי צה"ל ומערכת הביטחון ובכירים מהתעשייה האווירית שיחפשו אפשרויות לשיתופי פעולה עתידיים עם המתמודדים. צוות השופטים יהיה מורכב מאנשי ליגת מרוצי הרחפנים FRIL, מאנשי מקצוע בתחום כלי הטיס הלא מאוישים, מנציגי היחידות שעובדות עם רחפנים בצה"ל וממובילי דעת קהל.