לאחר ידיעות סותרות - אינטל מקפיאה הקמת מפעלה בקרית גת

יום ו', 28 בפברואר 2020
לאחר שורה של ידיעות סותרות מאשרת עתה המנהלת הבכירה הפורשת מאינטל מקסין פסברג כי אינטל מקפיאה  לתקופה ארוכה הקמת מפעלה בקרית גת.
אחד ההסברים הוא  שהחברה החליטה לתת עדיפות להקמת מפעלה באירלנד ושוקלת להגדיל דווקא את השקעותיה בארצות הברית לנוכח ההקלות במסיים שהנהיג הנשיא טרמפ באחרונה.
 
באחרונה הנהלת אינטל זימנה בזה אחר זה את המעורבים בהקמת המפעל בקריית גת והודיעה על דחייה של התחלת העבודה על המפעל החדש שלה בישראל למועד בלתי ידוע.
 
זוהי סטירת לחי לנתניהו שהכריז כמה פעמים שהעדפת אינטל את ישראל מראה ש"אנו מעצמה הי-טק עולמית".
אינטל הכריזה בתחילת 2019 על הרחבת המפעל בקריית גת, שמשמעותו בניית מפעל חדש נוסף. במסגרת הפרויקט התחייבה יצרנית השבבים להשקיע 10 מיליארד דולר בפעילות החדשה, בתמורה לשורה של הטבות שקיבלה ממשרד האוצר. ההטבה המשמעותית ביותר היתה מענק של 9.1% מן ההשקעה המתוכננת, שהם כ-3.5 מיליארד שקל שייפרסו על פני עשר שנים עד 2029. מרבית המענק יגיע אחרי 2022, כך שבמשרד האוצר עדיין לא צריכים למצוא מקור תקציבי לאותו מענק.
 
לצד סכום זה אמורה אינטל לקבל מענק נוסף של 4% בנוסף למענק של 4% על העסקה הקודמת, כך שתקבל עוד 700 מיליון שקל בהמשך להשקעה הקודמת. כמו כן, לצד המענק תיהנה אינטל גם מהתחייבות ל-10 שנים מיום סיום הקמת המפעל, בהטבות המס שלה, כך שתשלם שיעור מס חברות של 5% במקום 23%.
 
כיום אינטל מעסיקה 11.7 אלף עובדים בישראל ו-1,100 נוספים בחברה הבת מובילאיי. אינטל אחראית ל-52 אלף משרות ישירות ועקיפות בישראל.