רשות התחרות חוקרת באזהרה עבירות של קבלת דבר במרמה בפרשת המימד החמישי

יום ד', 3 בנובמבר 2021
 
רשות התחרות חקרה באזהרה בחשד לעבירות של קבלת דבר במרמה וגבתה עדויות פתוחות מ?15 מעורבים במסגרת פרשת המימד החמישי - כלומר כל הנהלת החברה ומי שהיה קשור אליה, כך נודע ל"כלכליסט". בכיר הנחקרים בפרשה, שככל הידוע מסר עדות פתוחה, הוא גיא כספי, מנכ"ל ובעל מניות (27%) בחברת אבטחת הסייבר באמצעות בינה מלאכותית דיפ אינסטינקט (Deep Instinct). על בסיס גיוסי ההון שלה, שווי החברה מוערך בכ?250 מיליון דולר.
 
את החקירה בפרשה מנהלת רשות התחרות מאחר שמדובר בחקירת מכרז של המשטרה. את החקירה מלווה פרקליטות מחוז ירושלים, והיא נפתחה בעקבות דו"ח מבקר המדינה ממרץ 2019, שקבע כי המשטרה פעלה בניגוד לנהלים ובחוסר שוויון כשקידמה התקשרות עם המימד החמישי. 
 אינפו הנחקרים המרכזיים בפרשת המימד החמישי
  
בדו"ח המבקר נכתב שהחברה, שלא היה לה כל ניסיון לפני הזכייה במכרז, הציגה מידע כוזב לנציגי המשטרה על יכולותיה. בעקבות הדו"ח החליט מ"מ פרקליט המדינה לשעבר, דן אלדד, לפתוח בחקירה פלילית נגד אנשי החברה. המימד החמישי קרסה באפריל 2019 ומונה לה כונס נכסים.
כספי היה ממייסדי המימד החמישי, ובעל המניות הגדול בה (43%). הוא גם היה מיוזמי מינויו של בני גנץ, כיום שר הביטחון, ליו"ר החברה בשנת 2014. 
 
גנץ, שאינו חשוד בפרשת המימד החמישי, מחזיק לפי הסדר ניגוד העניינים שלו כיום פחות מ?1% ממניות דיפ אינסטינקט, מניות בשווי של כ?6 מיליון שקל שאותן העביר לנאמנות עיוורת עם מינוי לשר. 
על פי תצהירים שהוגשו לבית המשפט הפדרלי בניו יורק בין המשקיעים במימד החמישי ובדיפ אינסטינקט בעבר היה האוליגרך היהודי הרוסי ויקטור וקסלברג. כפי שנחשף באתר "כלכליסט", שני מייסדים נוספים של המימד החמישי — דורון כהן, ששימש כמנכ"ל חברת הסייבר שקרסה, ויואל נאמן, אחיינו של שר המשפטים המנוח יעקב נאמן — הם החשודים המרכזיים בפרשה, שבמרכזה חשד להצגת מצגי שווא למשטרה במסגרת התקשרות בפטור ממכרז להטמעת מערכת בינה מלאכותית ב?2014. שווי ההתקשרות כ?50 מיליון שקל על פני מספר שנים.