חוקרים הונאות בהלוואות תמיכה בארצות הברית

יום ב', 18 במאי 2020
 
משרד המשפטים האמריקאי הציג בימים אלה  צווים לבנקים הגדולים בדרישה לקבל לידיו מסמכים לצורך חקירה נרחבת יותר, בחשד להונאת תוכנית הלוואות החירום בגובה 660 מיליארד דולר לעסקים קטנים שנפגעו מהקורונה - כך לפי דיווח בסוכנות הידיעות רויטרס. לפי הדיווח, הצווים הוגשו בין השאר לג'יי.פי.מורגן, סיטיגרופ, וולס פארגו ובנק אוף אמריקה. 
 
החקירה היא  בגדר מעקב אחר ביצועי  מענקים והלוואות לאחר שנגד עמדת טראמפ בית הנבחרים אישר תמריצים בגובה כולל של  3 טריליון דולר.
 
הצווים המשפטיים שהוצאו לבקשת יחידת השחיתות של משרד המשפטים לא בהכרח מצביעים על כך שהבנקים פעלו שלא כשורה, אך בכל זאת החשש בקרב המוסדות הפיננסיים הוא שימצאו עצמם בלב החקירה הפדראלית על הונאת תוכנית ההלוואות. תוכנית זו מאפשרת לעסקים קטנים שנפגעו בשל הקורונה לקבל דרך הבנקים הלוואה במימון הממשל אותה לא יצטרכו להחזיר אם 75% ממנה יוקצו לתשלום משכורות העובדים.
 
אולם, החשש הוא שהקרן נפלה קורבן לרמאים, ושר האוצר האמריקאי סטיבן מנושין הזהיר שחברות שיתגלה כי שיקרו כדי לקבל את ההלוואות יועמדו לדין. החקירה במשרד המשפטים נפתחה בחודש שעבר וכבר הוגשו כתבי אישום נגד לווים, שלפי החשד שיקרו לגבי המצב הפיננסי של העסק ומספר העובדים שלהם.
 
בשל תפקידם בהעברת ההלוואה, לבנקים יש מצבורי מידע ונתונים שיכולים לעזור לזהות את הרמאים. הצווים שהוצאו יאפשרו לתובעים להשיג מידע פיננסי ואישי ולגבות עדויות כחלק מהחקירה הפלילית. "בשלב כך לא נראה שהבנקים הם היעד של החקירה", הדגיש אדם המעורה בנושא, אך הוסיף כי החשש הוא שבעוד כחצי שנה, במצב של חילופי שלטון אפשריים בארה"ב, הבנקים יואשמו שלא עשו מספיק כדי למנוע את ההונאות.
מציינים כי קרן ההלוואות הושקה באפריל כיוזמה משותפת של משרד האוצר ומינהל העסקים הקטנים. אולם כבר אז הזהירו בבנקים כי הדחיפות בהעברת הכספים לעסקים הופכת את הקרן לפגיעה להונאות. על פי ההנחיות, לבנקים הובטח כי לא ייחשבו אחראיים למקרה שתתגלה הונאה, אלא אם כן העובדים שיתפו פעולה או התעלמו מכך במכוון. בנוסף, הבנקים נדרשים לבצע בדיקות נאותות ללווים. הבנקים חוששים גם שאם בנובמבר יתחלף השלטון הם יחזרו לעמוד במרכז החקירות.
 
ג'ו ביידן, המועמד המוביל לעמוד בראש המפלגה הדמוקרטית בבחירות לנשיאות בנובמבר, כבר אמר כי בכוונתו לפתוח בבדיקה מקיפה של תכניות התמריצים שהושקו בימי הקורונה.
דובר משרד המשפטים סירב להגיב על הדיווח.