מבט אל העתיד

יום ב', 10 בספטמבר 2018
בפרוס השנה החדשה - וגם בלי קשר לכך - עוסקים אנליסטים רבים בהערכות ו"נבואות" לגבי הטכנלוגיה העתידית.
להלן כמה הצעות בתחום זה של מומחים שונים:
 
"העולם של חפצים מטומטמים כמו פחי אשפה ואספקת  מים עומד להיות חכם. אנחנו על סף מהפכת תקשורת, עם פוטנציאל ההשפעה כמעט כמו המבוא של טלפונים ניידים באינטרנט."
 
הקישוריות בחברות במאה ה -21 תהיה שונה לחלוטין, אומר רופרט פירס, מנכ"ל חברת הלוויין Inmarsat. "אנחנו נעים מרשתות קול מרכזיות של אדם אל אדם, אל רשתות נתונים מבוססות מכונה למכונה".
 
בערים החכמות  של העתיד, תשתיות עירוניות יהיו מקושרות; התקני רשת יהיו בכל מקום, מאוטובוסים ומכוניות לתאורת פנסים, כולם מחוברים לרשתות באמצעות האינטרנט של דברים (IoT). גם הכבישים עצמם יפעלו במקוון.
במקווי מים וחשמל מבוססי רשתות יהיו חיישנים חכמים חוכן במתקנים עירוניים אחרים.
 
כל זה צריך להפוך את המרחבים האורבניים שלנו ליעילים יותר ונוחים יותר, מזוהמים פחות, בטוחים יותר וניתנים להנחייה.
 
כברק קיימות דוגמאות רבות של מימוש.
בסיאטל יש מערכת חיזוי גשם בזמן אמת בשם "Rainwatch" אשר צופה משקעים ברמת השכונה ושולחת אזהרות המבול. הנהלת העיר לונדון החלה לאחרונה תוכנית לחבר אלפי פנסי רחוב לרשת עם הפעלה חלקית  (שבה אורות בודדים יכולים לפעול כמו צמתים). משמעות הדבר היא הקלה רבה יותר של הפעולה כי האורות בסופו של דבר מהווים חלק מרשת של חיישנים שיכולים לזהות גורמים כגון זיהום ותאונות.
 
רבים מן היישומים מפתיעים ומוסתרים. "יישום אחד הוא לשים חיישנים בבטון אשר ידווחו על מצבו  כאשר טיב הבטון מוגדר", אומר ויליאם ניוטון, נשיא Emea ומנכ"ל WiredScore, חברה המספקת מערכת דירוג עבור קישוריות נכסים מסחריים. "זה אומר שאתה לא צריך להשאיר שוליים של טעות והמתנה ואתה יכול לבנות בניינים הרבה יותר מהר".
 
חברת הייעוץ גרטנר צופה כי יהיו מכשירים רבים  מחוברים עד סוף השנה ו-20 מיליארד עד סוף שנת 2020. כך שאנחנו על סף מהפכה עם פוטנציאל השפעה כמעט כמו המוביילים והאינטרנט
 
"הבחירה של רשתות  כוח ונתונים תהיה תלויה  ב"צורך שימוש" ובצרכים העסקיים והמסחריים. לכן זו טעות לחשוב על 5G כעל האיטרציה הבאה ולא על עתיד וצורכי התקשורת באופן רחב יותר.
עבור ערים, זה עשוי מתכוון שילוב של ניידים, WiFi, קישוריות קבועה ורשתות אחרות כגון LoRa - לטווח ארוך, יהיה ניתוח של צריכת החשמל, ופלטפורמה אלחוטית המתאימה היטב לרשתות IoT.
 
עמוד השדרה של כל זה יהיו סוגי סיבים אופטיים. אומר ג 'רמי Chelot, מנכ"ל קהילה סיבים, עסק המספק קישוריות לאינטרנט לדיור חברתי בלונדון.
 
"חוט אחד של סיבים מאפשר זרם של נתונים, ופירוש הדבר יכולת כמעט בלתי מוגבלת". "אם תסתכלו על מאה השנים האחרונות  אנחנו מגולגל כבל נחושת כמעט לכל המטרות".
 
"מבחינת התקשורת המגוונות לפי צרכים החיונית כל כך - הנפח ומהירות זה זה יעשה את ההבדל הגדול ביותר לחיינו."