יצא המכרז לדור 5 בתקשורת

יום ב', 15 ביולי 2019
אתר משרד התקשורת מביא פרטים לגבי המכרז החדש לדור 5 לתקשורת מהירה.
 
לפי תנאי המכרז, תשלום דמי הרישיון עבור התדרים יידחה לינואר 2022; המכרז יכלול גם חלק פתוח עבור שחקנים חדשים המבקשים להשקיע בטכנולוגיות דור 5, אך לא כמפעילי סלולר. בנוסף, תופעל מערכת תמריצים הכוללת מענקים והפחתת אגרות בגובה חצי מיליארד שקל. 
 
דור 5 נועד לספק שירותי סלולר שיאפשרו קצבי העברת נתונים אולטרה מהירים, בקיבולת גדולה יותר, עבור יישומים כמו גישה לאינטרנט, שיחת ועידה בוידאו, מציאות רבודה ועוד. בנוסף, דור 5 יתמוך בתקשורת בין מספר מכשירים, מכונות וחיישנים ויאפשר אוטומציה תעשייתית, יישומים רפואיים חדשים, אמצעים בטיחותיים וביטחוניים, כלי רכב אוטונומיים ועוד.
עם זאת, נוכח ההשקעות הנדרשות לנוכח ירידה בהכנסות שוק התקשורת ב-2018 יש חשש ממשי למימוש דור 5.
 
המכרז מתפרסם על רקע הדו"חות ההפסדיים שפרסמו חברות הסלולר, והשאלה כיצד הן יעמדו בתשלומים הגבוהים. מטרת המכרז היא כפולה: שדרוג רשתות דור 4 ופריסת רשתות דור 5. משרד התקשורת צופה כי השקה ראשונה של דור 5 תתקיים במהלך 2020, ושהפריסה תיארך כ-5 שנים.
 
המכרז יתקיים בשיטת "מכרזי השעון הקומבינטוריים", המאפשרת למתחרים להתמודד במקביל על תחומי תדרים שונים ולהציע הצעות משולבות. דבר משמעותי נוסף הוא כי המפעיל שיזכה במכרז לא ישלם את הצעתו הראשונה, אלא את ההצעה השנייה הגובהה מבין הצעות המתמודדים.
 
כמו כן, יוכלו מפעילים בעלי רשת משותפת כיום, להציע הצעה יחד: פרטנר והוט מובייל; סלקום, אקספון וגולן טלקום. פלאפון היא הרשת היחידה הפועלת כיום לבד, אך אין מניעה כי תחבור לרשת אחת לטובת המכרז.
מערכת התמריצים במכרז מורכבת משני מסלולים. הראשון הוא הפחתה שנתית בגובה 28% מכלל אגרות התדרים, הנוכחיים והחדשים, למשך 4 שנים. ההפחתה תינתן בראשית כל שנה ובתנאי שתעמוד החברה ביעדים הנדסיים שנתיים. על התדרים הנוכחיים, משלמות כיום החברות כ-350 מיליון שקל בשנה. המסלול השני כולל מענקי פריסה בגובה 200 מיליון שקל, שיוחזרו למפעילות מתוך הסכומים שהשקיעו; המפעילות ידרשו לפרוס 250 מוקדי דור 5 עד לסוף 2021, ויזכו להחזרים בשיטת כל הקודם זוכה: החברה שתגיע ליעד ראשונה תקבל עד 82 מיליון שקל, השנייה תקבל עד 66 מילון שקל והשלישית עד 52 מילון שקל.
 
סך היקף התמריצים מוערך בכחצי מיליארד שקל, וזאת מתוך השקעה ראשונה של החברות המוערכת ב-2 מיליארד שקל - כאשר יש לציין כי המסלול הראשון במערכת התמריצים דורש את אישור הממשלה. כלומר, החברות עדיין צריכות לשלם סכומים מאוד גבוהים. חברות הסלולר טוענות כי מדובר בלא יותר מ"תרגיל אוצר": מציעים להן תמריצים, אך אלה כספים שמראש האוצר דאג להכניס לקופתו, אחרי שלקח מהן מיליונים על אגרות ורגע לפני שהן משלמות סכומים גדולים על התדרים החדשים.
 
שלביי המכרז 
 
בשלב ראשון יודיעו החברות אם הן מגישות הצעות משותפות או לא. לאחר מכן יגישו החברות הצעות בסיסיות שכוללות את הרכב התדרים בהם הן מעוניינות ואת המחיר המוצע. במידה ויהיה עודף ביקוש, יערך סבב נוסף שיכלול מן הסתם עליית מחירים וכך עד למצב שלא יהיה עודף. השלב השלישי יכלול את הכרזת הזוכים וקביעת גובה דמי הרשיון. ערבות המכרז תעמוד על 10 מיליון שקל למפעיל קיים ו-7 מיליון שקל למפעיל חדש.
החברות המועמדות במכרז טוענות כי אין התחשבות במצב ציוד התקשורת הקיים כבר בארץ ולא תומך בטכנולוגיית דור 5.
כן חסרה התיחסות לכל נושא הקמת אנטנות חדשות נדרשות על כל הבירוקרטיה המעורבת בכך.