קבוצת EEX הבינלאומית תקים זירת מסחר ישראלית בגז.

יום א', 15 בדצמבר 2019
הקבוצה הבילנאומית EEX, המתמחה בהפעלת זירת סחר לחשמל, גז ומוצרי נפט באירופה, נכנסת לישראל להקמת זירה מקומית לסחר בגז. החברה פיתחה פרויקט משותף עם EMEX הישראלית, ושתי החברות נמצאות בשלבי הפורמליזציה שלו - כך אישר  ד''ר אגברט לאז'ה, חבר מועצת המנהלים של EEX. 
 
דורון ליבן, מנכ''ל EMEX, אמר היום בוועידת האנרגיה והעסקים 2019, שנערכה באחרונה  כנסית כי החברה מתכננת להתחיל הפעלה מסחרית בחציון הראשון של 2020. "זה תלוי בשחקנים שיצטרפו לזירת המסחר. נגיע עם טיוטת חוזה בינואר לכל ספקי האנרגיה שזקוקים לסוג כזה של שירות, וככל שיצטרפו אלינו ספקים מהר יותר -  נוכל למהר עם ההזרמה והמשך העבודה".
 
מי שיוכלו להצטרף לזירת המסחר הם רק כאלה שיש להם חיבור פיזי לרשת ההולכה: גופים כמו חברת החשמל, יצרנים פרטיים, מפעלי תעשייה גדולים ומשווקים.
 
לאז'ה אמר בכנס: "ישראל מעניינת אותנו. מתנהל בה שיח חזק בנושא המחירים במשק הגז, הרפורמות והדילמות סביב עניין זה. מצד אחד, יש כאן ייצור גז, ומצד שני יש בקשה לאנרגיות מתחדשות, לאיזון המערכת ולהגמשתה נוכח התנאים המשתנים. יש צורך בשינוי אופן הניהול של המסחר פה. יש צורך ברור בפלטפורמות שמאזנות את המערכת, והשחקנים המשמעותיים מבינים ששינויים הולכים להגיע. זה מה שגורם לנו להתעניין בשוק הישראלי.
 
הזירה הזו חשובה לישראל – יש יתרונות ברורים בכך שתהיה שקיפות מלאה בעניין המחירים. לישראל יש פוטנציאל להפוך למרכז מסחר (צומת) איזורי בנושא ניהול משק הגז - מצרים וירדן זו רק ההתחלה".
 
ברשות החשמל, במשרד האנרגיה ובחברה הממשלתית נתג''ז מקדמים בברכה את היוזמה, שמשתלבת עם הרגולציה החדשה בשוק- המחייבת את לקוחות הגז לרכוש את הכמויות שהזמינו כמעט ללא שינוי.
 
שמשון ברוקמן, מנהל מינהל הדלקים בחברת החשמל אמר בוועידה כי כניסת מאגר לווייתן לשוק, ושנה אחריו פתיחת מאגר כריש, יובילו לעודפי היצע של גז. לכן, יזמים שמקימים תחנת כוח על גז טבעי צפויים לשנות את חוזי ההתקשרות שלהם ולוותר על השיטה של התחיבות לטווח ארוך ב-TOP, המחייבת לשלם על גז שהוזמן גם אם לא נרכש בפועל.
הוא אמר כי "אם הייתי בונה תחנת כוח, כל יום שישי הייתי עושה בלאק פרידיי ובודק מי משלושת הספקים ימכור גז זול יותר. ככל שיש יותר עודף גז לספק א' הוא ירצה להתחרות. כשיהיה מסחר לא נצטרך לקנות את חומר הגלם בהתחיבות לטווח ארוך. זה יהיה הכי יעיל לצרכנים".