הערכה - תימשך הירידה בשכר הממוצע

יום ה', 18 ביוני 2020

בחודש מאי היה השכר הממוצע נטו 7,051 שקל, נמוך ב-3% לעומת אפריל וכן נמוך ב-1% לעומת טרום המשבר. נראה כי ירידת השכר הממוצע תימשך.

השחיקה בשכר נובעת מכך שלא מעט מהאנשים שהוצאו לחל"ת הוחזרו לעבודה במשרות חלקיות. כמו כן, בחברות רבות בוצעו קיצוצי שכר בעקבות המשבר.

מנתוני חברת מס"ב (המפעילה את המערכת המרכזית להעברת תשלומים בישראל), עולה כי מספר מקבלי המשכורות במאי היה 3.19 מיליון. מדובר בעלייה של יותר מ?200 אלף איש לעומת אפריל. עם זאת, המספר נמוך בכ?11% (390 אלף איש), לעומת מספר מקבלי השכר לפני המשבר (דצמבר 2019 עד מרץ 2020).

 

ההערכות הן כי שחיקת השכר צפויה להתעצם בנתוני חודש יוני, אז ייכנסו לתוקף קיצוצי שכר נוספים שהוחלט עליהם. שחיקה בשכר הממוצע צפויה להעמיק את המיתון, שכן היא מביאה לירידה בתחושת העושר של הציבור, ובהמשך לירידה בצריכה, שהיא חלק משמעותי מהצמיחה.

 

לדברי מנכ"ל מס"ב, משה וולף, נתוני השכר מעידים שהמשק עדיין נמצא בעיצומו של המשבר, והחזרה לשוק העבודה היא איטית וחלקית.

 

 

אינדיקציה נוספת לחזרה לשגרה היא במספר החברות שהוציאו תלושי שכר. באפריל נרשמה ירידה של 6.5% במספר המעסיקים ששילמו משכורות, אולם במאי חל שיפור משמעותי: 14.8 אלף מעסיקים הוציאו תלושי שכר לעובדים (לא כולל עצמאים ועסקים זעירים). מדובר בירידה של 1.6% בלבד לעומת טרום המשבר. השאלה היא האם העסקים שעדיין לא משלמים משכורות ישרדו את המשבר.

 

באחרונה  עדכן בנק ישראל גם את נתוני השימוש בכרטיסי אשראי, המהווים אינדיקציה חשובה לחזרה להיקף הפעילות במשק.

 

בתקופת הסגר צנח השימוש בכרטיסי אשראי עד 50% לעומת טרום המשבר. עם פתיחת המשק נרשם שיפור משמעותי, אולם השימוש עדיין נמוך ב?10% לעומת טרום המשבר. מדובר בנתון מאכזב, שכן במאי היו ימים של חזרה לשגרה מלאה.