מפעל הפיס יעניק הלוואות לקידום אנרגיה סולרית

יום ב', 23 בדצמבר 2019
מפעל הפיס יקים קרן הלוואות להתקנת מערכות ייצור אנרגיה סולארית על גגות מבני ציבור. מטרת הקרן היא לסייע לרשויות המקומיות במתן הלוואה לצורך התקנת מערכות אנרגיה סולארית.
 
במפעל הפיס ציינו כי מערכות אלה ייצרו עבור הרשויות המקומיות מקורות אנרגיה ירוקה, חיסכון בהוצאות החשמל וכן תזרים הכנסות קבוע, לאחר החזר ההלוואה. תקופת החזר ההלוואה תעמוד על 6-7 שנים ובסופה יהיה לרשות המקומית מקור הכנסה קבוע לתקציבה השוטף.
 
מדובר בתוכנית משותפת עם מרכז השלטון המקומי ומשרד האנרגיה.
 
בשלב הראשון הסכום שיעמוד לקרן יהיה 100 מיליון שקלים ובהמשך, לפי הביקוש, יועברו כספים נוספים. הרשות המקומית תפעל להחזיר את ההלוואה ללא ריבית.
הקמת הקרן תסייע לקדם את תחום האנרגיות המתחדשות ולנצל את גגות המבנים ברשויות המקומיות לייצור חשמל ירוק. זאת לאור העובדה כי בישראל יש מחסור בשטחים פתוחים להקמת מתקנים סולאריים.
 
"בעידן שבו השיח הגלובלי על אנרגיה ירוקה הולך ומתגבר נוכח החשש הגובר ממשבר אקלים, מתחדד הצורך במציאת אנרגיות מתחדשות ובראשן אנרגיה סולארית", אמר יו"ר מפעל הפיס אביגדור יצחקי. "אני רואה חשיבות עצומה בהקמת הקרן ומאמין שדרך זאת נוכל לסייע לרשויות המקומיות להתקדם צעד נוסף לעבר שימוש באנרגיה ירוקה, מה שייטיב הן עם הסביבה והן עם הרשויות המקומיות, שייהנו בנוסף מתזרים הכנסות חדש וירוק".
 
הידיעה על הקמת הקרן תומת את הצהרתו (שתעמוד במבחן) של שר האנרגיה, יובל שטייניץ, כי בכוונתו להעלות את יעד ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות מ-17% ל- 25%-30% בשנת 2030 על מנת להפחית את פליטות גזי החממה ולהתמודדות עם שינויי האקלים.