סאפיאנס נכנעה להאקרים

יום א', 14 ביוני 2020

 

במה שצוין כאחת מן הכניעות המבישות להאקרים הסכימה חברת סאפיאנס (המנכ"ל רוני על-דור) לשלם  כופר של רבע מיליון דולר. כך נמסר בידיעה בלעדית ב"כלכליסט".
 
חברת התוכנה הישראלית סאפיינס אינטרנשיונל קורפוריישן N.V נאלצה לשלם כרבע מיליון דולר כופר בביטקוין להאקרים שאיימו להשבית את מחשבי החברה, כך נודע ל"כלכליסט". החברה, שיושבת בחולון, ונסחרת במקביל בבורסת תל אביב ובנאסד"ק, לא דיווחה על האירוע לרשות ניירות ערך בארץ או בארה"ב.
במקביל נמסר כי סאפיינס רוכשת חברת טכנולוגיה גרמנית ב-28.4 מיליון ארו.
 
החברה מתמחה בפיתוח תוכנות לחברות ביטוח ויש לה מאות לקוחות מעולם הביטוח בישראל ובעולם. לפי הערכה, האירוע התרחש בזמן שמרבית עובדי החברה, אשר מעסיקה כ?2,500 עובדים ברחבי העולם – כ?900 מהם בישראל – עברו לעבוד מהבית בחודשים האחרונים וההאקרים ניצלו חולשת אבטחה שנוצרה כתוצאה מהמעבר לעבודה מהבית.
 
לפי מחקר של חברת הסייבר הבינלאומית coveware, ב-98% מהמקרים שבהם משולם כופר – ההאקרים משחררים את המחשבים. לפי המחקר, העלות הממוצעת לתשלום כופר ב?2019 עמדה על כ?40 אלף דולר לחברה, ומתקפה ממוצעת נמשכה כ?12 יום.
 
מתקפות כופר מתבססות לרוב על נוזקות שמועברות דרך קישור זדוני בהודעות טקסט בצ'ט ובמייל. הקורבן מקליק על הקישור ומועבר לאתר בו הנוזקה "מוזרקת" למחשב. באמצעות תוכנות השתלטות וניצול פרצות במערך האבטחה של ארגונים או פרטים משתלט ההאקר על המחשב ומונע כל שימוש בו. לאחר ההשתלטות מקבלים בעלי המחשב או רשת המחשבים הודעה קצרה לדרישת תשלום שבעקבותיה ישוחרר המחשב. התשלום נעשה לרוב בביטקוין שאינו ניתן לאיתור.
 
בניגוד לסאפיינס שטרם דיווחה על האירוע, באירוע דומה חברת הסייבר האמריקאית–ישראלית ורינט דיווחה ב?2019 שמערך האבטחה שלה זיהה מתקפת כופר שבוצעה נגדה, מיד בשלביה הראשונים, וביצע את הפעילות הנדרשת לסיכולה.
הכנסותיה העיקריות של סאפיינס ברבעון הראשון הגיעו מארה"ב ואירופה, ועלו ב-16.7% ל-44.5 מיליון דולר וב-25% ל-40.2 מיליון דולר בהתאמה. זאת, בעוד הכנסותיה המשניות שנבעו מאזורי אסיה פאסיפיק ודרום אפריקה ירדו ב-20% ל-3 מיליון דולר וב-3.8% ל-2.6 מיליון דולר בהתאמה.
 
הרווח התפעולי החשבונאי (GAAP) עמד על 10.2 מיליון דולר בהשוואה ל-8 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד, והרווח התפעולי המתואם (NON-GAAP) עמד על 14.6 מיליון דולר בהשוואה ל-11.7 מיליון דולר.
 
סאפיינס לא אישרה ולא הכחישה את הידיעה.
 מנכ"ל החברה רוני על-דור הודיע כי ההכנסות והרווח הנקי המתואם עלו ב-17.9% ו-23.8% בהתאמה ועמדו ברף העליון של טווח תחזיות השוק; עם זאת  "ייתכנו עיכובים בחתימה על עסקאות חדשות שישפיעו על ההכנסות, שינינו טווח צפי ההכנסות השנתיות, ואנו משאירים בינתיים את תחזית הרווח התפעולי השנתי בעינה."