צפון אמריקה נגד האוואווי

יום ה', 13 בדצמבר 2018
 
 
מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews
 
מעצר ההפתעה של מנג וואנג-ג'ו, המנהלת הפיננסית של Huawei Technologies ושות ' בשיתוף פעולה של שלטונות קנדה וארצות הברית  דוחף את החברה לסערה פוליטית ומעמיק את איום הליבה: כי יותר ויותר מדינות ימחקו את המתגים, הנתבים והטלפונים שלהם מתוך חשש גובר שהם יוכלו להיות נחטפים על ידי מרגלים זרים.
 
עם זאת, בתוך המטה של ??Huawei בשנג'ן, קבוצה חשאית של מהנדסים לעמול תוך התעלמות מהסיכונים הללו  על הבא - פלטפורמה  של בינה מלאכותית, ענן מחשוב וטכנולוגיה מתקדם, כשלב חיוני לסדרי העדיפויות הלאומי של סין והעתיד של Huawei. ככל שמלחמת הסחר נמשכת, ממשלת סין דוחפת ליצור תעשייה שתלויה פחות בחצי מוליכים למחצה ותוכנה מארה"ב.
 
 
מעצרה של מנג, רחוק מלהאט את השאיפות הללו, הוא יאיץ את הנפילה של "שיתוף וילון הסיליקון" הזה, כאשר ארה"ב וסין לא יספקו עוד שבבים זה לזה, כך כתב לאחרונה גאס ריצ'רד, אנליסט של שוקי ההון של נורת'לנד. "Huawei היא סמל של עליית כוח תעשייתי בסין," הוא כתב.
 
למרות שמנג שוחררה  בערבות על ידי בית משפט קנדי, היא חייבת להישאר באזור ונקובר כשהיא ממתינה להסגרה אפשרית לארה"ב בהאשמות הונאה וסיכון מאגרים אמריקאים סודיים.
 
החברה משקיעה משאבים אדירים בטכנולוגיית הדור הבא, ומנסה לשכפל את הצלחתה בתחומים אחרים.  
 Huawei נכנסה לשוק הסמארטפונים בהפתעה כאשר רוב המשקיפים חוששים לנפילת  אפל בע"מ שיורדת בנתח השוק מוקדם יותר השנה. ברבעון הרביעי של השנה היו לחברה הסינית 15% מהמשלוחים העולמיים, בעקבות חברת סמסונג, לפי נתוני IDC. רק שנתיים קודם לכן, זה היה רק 9 אחוזים של השוק.
 
המומחיות הטכנית של Huawei, בשילוב עם הקשרים שלה עם חברות של שבבי סין וממשלת סין, יכולה לסייע לה לגרום להפתעה נוספת בתחוםהשבבים שהוא בשליטה אמריקאית במה שרבים רואים בו עמוד השדרה הקריטי של הטכנולוגיה העתידית.
 
שאיפות אלה תואמות את מטרות הממשלה הסינית.
הנשיא שי ג'ין-פיינג רוצה שסין תהפוך למנהיגה עצמאית במוליכים-למחצה - Huawei מראה שהיא יכולה. שי רוצה סין עם טביעת רגל גלובלית - ל-Huawei יש כזאת. שי רוצה שסין תעבור מהייצור הבסיסי לענפים רווחיים יותר, עם המדינה לוכדת את היתרונות - וגם Huawei עושה את זה.
טראמפ ורוב האמריקאים חושבים שכל אלה באים על חשבונם העסקי והבטחוני.