גוגל הודיעה כי תנתק קשרים ותבטל תמיכה עבור טלפונים Huawei.

יום ג', 21 במאי 2019

שלב חמור במלחמת הסחר והתקשורת בין ארצות הברית וסין.

חברת גוגל הודיעה כי תנתק  קשרים ותבטל תמיכה עבור טלפונים מבוססי מערכת הפעלה אנדרואיד שלה, במכשירי Huawei.

הכל מאחר שהנשיא טראמפ מסרב להתיר שימוש במכשירים סיניים נוכח החשש כי הם מהווים מוקד של ריגול עבור הממשלה הסינית.

וכך, בהתייחס לפקודת מינהל חתומה על ידי הנשיא דונלד טראמפ בשבוע שעבר, גוגל קיצצה את Huaweiמכל קשר עסקי ארוך טווח עם המותג הסיני המוביל הזה וכן יהיה גם לגבי יצרני טלפונים אחרים, שלהם גישה לעדכוני מערכת ההפעלה Android, כך דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס.

פרושו של דבר - יהיה בעיקר לשלול מ-Huaweiעדכוני אבטחה, כמו גם שירותי Googleכגון Gmail, עוזר Google, חנות Google Play Google Mapsו- Google Search. בנוסף, Googleתמנע תמיכה טכנית עבור טלפונים עתידיים. אינטל, קואלקום וברודקום מדווחות גם הן על קו ניתוק זה מספקים סיניים, לפי בלומברג.

 

ההפסד של Huaweiיכול להיות רווח של סמסונג הדרום קוריאנית אם אוהדי אנדרואיד יברחו מטלפונים עתידיים של Huawei.

 

"אנו עומדים בצו ובוחנים את ההשלכות", אמרה גוגל בהצהרה קצרה "עבור משתמשי השירותים שלנו, Google Playוהגנות האבטחה של Google Play Protectימשיכו לפעול על המכשירים הקיימים של Huawei."

כלומר, Huaweiיוכלו להמשיך למכור את הטלפונים הנוכחיים ואת הטאבלטים עם תמיכת אנדרואיד, כגון P30ו P30 Pro. לא ברור אם מותגי הכבוד של Huawei- הכוללים את 20 Lite- יושפעו על ידי צו ההנהלה.

 

Huawei אינו מנותק מן אנדרואיד לחלוטין. החברה יכולה  להמשיך להשתמש בגירסה של אנדרואיד, שנקרא AOSP(אנדרואיד Open Source Project) אבל זה יעכב את  Huaweiמאחור בתחרות. השותפים של Googleמקבלים גישה מוקדמת ל- Android Buildsכדי שיוכלו להפוך את מערכת ההפעלה לפעולה חלקה ככל האפשר עבור קונים. סמסונג נשארת שותפת גישה מוקדמת.

החברה הסינית הביעה כעס וחרדה על החלטת גוגל.

"Huaweiתרם תרומה משמעותית להתפתחות וצמיחה של אנדרואיד ברחבי העולם", אמרה דוברת Huaweiבהצהרה בדוא"ל. "כאחת השותפות העיקריות של אנדרואיד בעולם, עבדנו בשיתוף פעולה הדוק עם פלטפורמת הקוד הפתוח שלהם כדי לפתח מערכת אקולוגית שהפיקה תועלת הן למשתמשים והן לתעשייה".

היא גם ביקשה להרגיע את הלקוחות. "Huaweiתמשיך לספק עדכוני אבטחה ושירותים לאחר המכירה לכל המוצרים הקיימים של Huaweiו- Honorשל טלפונים חכמים וטאבלטים, המכסים את אלה שנמכרו, והם עדיין במלאי ברחבי העולם", אמרה דוברת החברה.

המהלך של ממשלת טראמפ נגד Huaweiהוא הטאבו  החריף עד כה  בסדרה של חששות ביטחוניים שהולכים ומתרחבים מאז  2012, כשהקונגרס הזהיר את המפעילים מפני שימוש בציוד הרשת של Huaweiעם חששות כי Huaweiיכולה להשתמש בתשתית זו כדי לרגל במסתורי  ??חברות ואזרחים אמריקאים עבור עסקים סינים והממשלה שם.