מעודדים חרדים להשתלב בהי-טק

יום ג', 27 באוגוסט 2019
 
משרד העבודה והרווחה  מדווח על תוכנית חדשה שתכשיר סטודנטים חרדים למשרות הייטק בחברות בינלאומיות. התוכנית תלווה מאות סטודנטים, תסייע להם למצוא  עבודות הייטק במהלך הלימודים ותעניק מלגות קיום. 
תוכנית "הזנקים" לליווי סטודנטים חרדים כדי שישתלבו בחברות הי-טק היא בהיקף של עשרה מיליון שקלים ותעניק סיוע של 12 אלף שקל לשנה, תאתר מקומות עבודה בהי-טק לסטודנטים, תקנה מיומנויות חיוניות לעבודה ותלווה את  הזוכים.
 
יוליה איתן ראש מינהל תעסוקת אוכלוסיות מיוחדות משרד העבודה והרווחה
במשרד העבדוה מציינים כי  שיעור החרדים בהי-טק נמוך יחסית לחלקם האוכלוסייה וחלקם בתעסוקה איכותית, שמניבה שכר גבוה, נמוך במיוחד. על פי נתוני משרד העבודה והרווחה ב-2017 היוו הנשים החרדיות רק 4% מהעובדים במשרות הייטק איכותיות (3,800 עובדות). הגברים החרדיים היוו רק אחוז אחד (800). מנהלת תחום תעסוקת חרדים במשרד העבודה והרווחה שירה ברלינר אומרת ש"במקומות הנחשבים היום בקושי רואים אותם". את התוכנית יזמו מנהל תעסוקת אוכלוסיות מגוונות במשרד העבודה והרווחה וקרן ידידות טורונטו, קרן פילנתרופית שמתמחה בליווי של חרדים באקדמיה.
כבר כיום סטודנטים חרדים למחשבים זכאים להלוואה מהוועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה בגובה שכר הלימוד, שרובה הופך למענק עם סיום הלימודים. לכן המלגה של "הזנקים" בסך 12 אלף לשנה היא מלגת קיום. היא מותנית בעמידה בדרישות התוכנית.
 
בשלב הראשון התוכנית מיועדת לשני מחזורים של 50 תלמידים. המחזור הראשון כולל 50 מסיימי מכינה שיתחילו בשנה הקרובה. השני יורכב במהלך השנה הקרובה. לאחר שנתיים יתקיים דיון על תקציב להמשך התוכנית. 
 
נמסר עוד כי התוכנית התוכנית כבר בקשר עם HP, צ'ק פוינט ומלנוקס. התוכנית החדשה תכלול מפגשים מחוץ ללימודים שבהן יקנו כישורים כמו תקשורת בין-אישית, יכולת פרזנטציה וגמישות מחשבתית.
מסתמן כי במחזור הראשון של הפרויקט יהיהו  90% גבררם ו-10% נשים.