שינוי הלכי אישור עבודה בארצות הברית יפגע בעובדי הי-טק

יום ב', 16 בדצמבר 2019
רשות ההגירה האמריקאית (USCIS) בהוראת ממשל טראמפ הכריזה בימים אלה על הליך חדש בבקשה לאשרות עבודה מסוג H1B. אשרות מסוג זה מאפשרות לחיות ולעבוד בארה"ב עד שלוש שנים. הן מיועדות לבעלי תארים אקדמיים, וחשובות  בעיקר עובדי היי-טק.
 
השינוי, לכאורה טכני, מקדים עריכת הגרלה כללית של הפונים לשלב הגשת הבקשה המלאה, באופן שעשוי לגרום לגידול ניכר במספר הבקשות לשלב ההגרלה אך מעכב את כל ההליכים לקבלת אשרה זו.
 
בקשות לאשרה מוגשות על ידי מעסיקים בארה"ב לעובדים בעלי אזרחות זרה. לפי ההליך הקודם, מעסיקים אמריקאים הכינו את בקשות האשרה המלאות של המועמדים לעבודה. עלות הכנת הבקשות נאמדת באלפי דולרים, ולפיכך סיננה באופן משמעותי את מספר המועמדים. לאחר הגשת הבקשה, הוגרלה בין המועמדים הזכות לקבל את האשרה.
 
נמסר כי בשנים האחרונות הוגשו 200 אלף בקשות ל-85 אלף אשרות שהקצתה רשות ההגירה האמריקאית (USCIS). מוסדות מחקר, כולל אוניברסיטאות ומוסדות מחקר ממשלתיים, היו יכולים לבקש מספר בלתי מוגבל של אשרות.
 
לפי השיטה החדשה, המעסיקים יגישו את שמות המועמדים להגרלה אלקטרונית, בעלות זולה אך "אינפלציונית" בכמות, של 10 דולרים למועמד. עד כה כל התהליך התבצע באופן ידני באמצעות טפסים מנייר. הרישום יתבצע ב-20-1 במארס, אך לא נמסר אם כבר יחול ב-2020 או ב-2021. מערכת מיון אלקטרונית שנפתחה עבור אשרות עבודה מסוג H-2B לעובדים עונתיים נפלה תוך שעות לאחר הקמתה בסוף 2018.
 
לאחר ביצוע ההגרלה, יצטרכו המעסיקים להגיש בקשות מלאות למועמדים שעלו בגורל. עלות הגשת המסמכים מוערכת ב-6,000-1,000 דולר.
 
עם מחסום כניסה סלקטיבי שכזה כבר בשלב הראשון בתהליך, חוששים מעסיקים רבים כי המערכת תוצף בהרבה יותר בקשות מבעבר. USCIS אמרה כי תפסול בקשות שאינן ראויות להשתתף בהגרלה. מטרת השינוי היא לחסוך עלויות ולייעל את התהליך עבור המבקשים והסוכנות עצמה, אמר נציג USCIS.
 
15 קבוצות המייצגות חברות גדולות, מוסדות השכלה גבוהה ועורכי דין בתחום ההגירה, הגיבו וכתבו  מכתב המבקש מסוכנות ההגירה להקדים ולהודיע על שינוי כזה שיכנס לתוקף יותר מאוחר מהצפוי כדי לאפשר להם להערך כראוי.