נסיונות פרטניים לקידום תשתיות אינטרנט וסלורל

יום ה', 30 באפריל 2020

 

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

השערוריה הלאומית אותה מוביל ב"הצלחה" משרד התקשרות והשר דוד אמסלם - כאשר ישראל מפגרת מאד בכל תחומי התשתיות כולל בהפעלת מערכת סיבים אופטיים לאינטרנט מהיר וקידום הדור החמישי G5 בסלולר - אשר כל יחיד וארגון סובלים ממנה ביחוד בימי עבודה ולימוד מהבית - מעוררת לפעילות עסקית ספורדית בנושאים אלה.

עתה נמסר כי פרטנר (המנכ"ל איציק בנבנישתי בתמונה)  בוחנת השקעה ב-IBC הסובלת מהפרעות רבות באיכות שידורי הטלוויזיה שלה מבוססי האינטרנט בוחנת השקעה בסיבים האופטיים של חברת IBC.

מוצע שפרטנר תרכוש אחוזים ב-IBC, תמכור לה את תשתית הסיבים החלקית שלה ותתחייב להשקעה. 

כיום חברת הסיבים האופטיים IBC היא בשליטת סלקום, קרן תש"י וחברת חשמל, והיא נבנית במטרה להקים מתחרה לבזק בתחום תשתית האינטרנט,

העיתון "כלכליסט" מציין כי  בין פרטנר ל-IBC התנהלו בעבר מגעים, שנעצרו עם הצעת הרכישה של HOT את פרטנר. עם כישלון הרכישה, חודשו  המגעים בין הצדדים, במקביל להשקעה של חברת הביטוח מגדל ב-IBC בסכום של 350 מיליון שקל.

המטרה בשיתוף  עם IBC  מצד פרטנר היא בניית מתחרה חזקה לבזק — שפרסה תשתית סיבים בכ-60% משטח המדינה, ועצרה את פעילותה בתחום בשל מחלוקות עם משרד התקשורת, שדרש פריסה בכל הארץ. כמו כן, שותפות כזו תייצר חיסכון כלכלי ותמנע השקעות כפולות, שכן כיום פורסות החברות סיבים במקומות זהים שכדאיים להן כלכלית — שכונות עם בניינים רבי קומות.

IBC הוקמה ב-2013 כחברת תשתית אינטרנט שלישית לצד בזק ו-HOT במטרה לקדם תחרות בתשתיות התקשורת. החברה החלה להקים על רשת חברת החשמל תשתית סיבים אופטיים, המסוגלים לספק אינטרנט מהיר של עד 1,000 מגה תחת המותג "אנלימיטד". בשנים הראשונות המיזם לא צלח ונקלע לבעיות כספיות, ומשרד התקשורת אישר לחברה פריסה על 40% משטח המדינה בלבד תוך עשור, כדי לעודד כניסת משקיעים. בשנה שעברה סלקום וקרן תש"י רכשו 35% כל אחת מהמיזם בשותפות מוגבלת, כאשר 30% נותרו בידי חברת החשמל. במידה שהעסקה תתממש, אחזקות סלקום ותש"י ידוללו, ופרטנר וסלקום יחזיקו באחוזים דומים.

בינתיים הפיגור הכללי בהפעלת רשת סיבים אופטיים ארצית נמשך.

עד היום הנגישה IBC תשתית סיבים לכ-350 אלף משקי בית והיא צופה להגיע למיליון בתים עד סוף 2022. אך IBC היא חברת תשתית בלבד ואינה באה במגע עם לקוח הקצה. החברה מחכירה את התשתית לספקיות האינטרנט במודל השוק הסיטונאי, ועל פי הערכות עד כה מחוברים פיזית לסיבים רק כ?60 אלף לקוחות.

כניסת פרטנר כשותפה ב-IBC תהיה טובה לסלקום, שמחפשת להפחית את השקעותיה ולחזק את מצבה הכלכלי. עבור פרטנר השותפות היא הזדמנות, שכן עם הזמן היא צפויה להפחית את השקעותיה בסיבים לאחר "שהסתפקה" באזורים הכדאיים כלכלית. מבחינת IBC, תחזק השותפות את הונה העצמי, שעומד כיום על כ?760 מיליון שקל.

מבחינה רגולטורית, לא בטוח כי צעד כזה יתקבל ברשות התחרות, משרד האוצר ומשרד התקשורת. אמנם שותפות בין פרטנר ו-IBC, לצד בזק, תבסס שתי חברות תשתית חזקות הפורסות סיבים אופטיים, אך אפשר להניח כי אם יאושר המהלך, יחייב משרד התקשורת את IBC בהיקפי  פריסה רחבים הרבה  יותר.