בעיות זיהוי בגלקסי S8

יום ב', 3 באפריל 2017

עם הכרזת סמסונג על שיווק קרוב של מכשירי גלקסי S8 מתעורר כרגיל הוויכוח על בעיות הכרוכות  במכשירים החדשים. בין אלה בולטת הביקורת על אחת התכונות המדוברות של הגלקסי S8 החדש - מנגנון זיהוי תווי פנים שמאפשר לפתוח את המכשיר על ידי צילום הפרצוף. 

אך נסיון טרי מוכיח כי כעת מתברר שהוא לא מסוגל להבחין בין פנים הגלויים של אדם חי לבין התמונה שלו.

הגלקסי S8 מצוייד איפוא, בחיישן טביעות אצבעות, חיישן קשתית וכן אפשרות לפתוח את הנעילה שלו על ידי תכונת זיהוי פנים.
לא מזהה חייםלא מזהה חיים
 

 

מדובר בבעיה מוכרת של מערכות ביומטריות לזיהוי פנים שאינן יודעות לזהות אם הפנים שמוצגות להן הן של אדם חי או רק תמונה דוממת. תכונה זו שהוטמעה באנדרואיד ICS עוד ב-2011 כבר שימשה בעבר את סמסונג באחד מדגמי הגלקסי הראשונים ב-2012. כבר אז התבררה הבעיה ובסמסונג הטמיעו בזמנו פתרון שדרש מהמשתמש למצמץ מול המצלמה כדי להוכיח שהוא אכן חי. עם זאת גם שיטה זאת ניתנת לעקיפה על ידי צילום שתי תמונות של הפנים - אחת עם עיניים סגורות ואחת עם עיניים פקוחות. כל מה שצריך על מנת לפתוח את המכשיר הוא להחליף במהירות בין התמונות ולגרום למצלמה לחשוב שמדובר במצמוץ.

 

לכן, ההמלצה הגורפת של מומחי אבטחת המידע היא לא להסתמך על התכונה הזו בלבד כשיטת פתיחה - אלא לצרף לה שיטה משנית כגון קוד גישה או טביעת אצבע. זה אמנם מסרבל את השימוש אך מן הסתם גם ישפר את האבטחה.

יש מעריכים כי מכיוון שהתכונה הוצגה בהשקה ושמדובר עדיין במכשירים טרום סדרתיים, יכול מאוד להיות שמדובר בתכונה שלא תמצא את עצמה בגרסאות הסופיות או לפחות שתצוייד ביכולת לזהות שהפנים שניבטות לה אינן מודפסות או מצולמות על מסך אחר.