מכון בינלאומי - נסיגה בכלכלת ישראל

יום ג', 16 ביוני 2020


מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

כלכלת ישראל ירדה 2 שלבים אל המקום ה- 26 בשנת 2020 (לעומת 24 בשנת 2019) מבין 63 מדינות מפותחות, במדד התחרותיות של מכון המחקר השוויצריIMD 

כך מסר איגוד לשכות המסחר, המייצג את מכוןIMD  בישראל.

במכון המחקרIMD    מציינים כי על ישראל להתמודד עם האתגרים הבאים, על מנת לשפר את מעמדה בשנים הבאות: שיקום הכלכלה לאחר משבר הקורונה, הורדת מספר המובטלים, צמצום הגירעון הממשלתי , תמיכה במגזר העסקי לטובת חזרה ליעילות, הגדלת הפריון במשק.

מכון המחקרIMD  הוא אחד ממוסדות המחקר הנחשבים בעולם שבוחן אחת לשנה את מידת כושר התחרות בין הכלכלות הלאומיות על בסיס קריטריונים שונים. מדד התחרותיות העולמי שמתפרסם מדי שנה ע"י מכוןIMD   מדרג 63 מדינות ע"פ פרמטרים כלכליים שונים ומתבסס על נתונים שנאספו מגופים עסקיים בעולם, ביניהם איגוד לשכות המסחר בישראל.

המדד בוחן את ביצועי המדינות ע"פ ארבעה פרמטרים: חוסן כלכלי, יעילות העסקים, מערכות התשתיות ויעילות ממשלתית.

בראש הדירוג העולמי מופיעות: סינגפור, המדורגת ראשונה, ואחריה דנמרק, שוויץ, הולנד, הונג-קונג ושבדיה. בתחתית הדירוג ממוקמות: ירדן, דרום-אפריקה, קרואטיה,  מונגוליה, ארגנטינה ו-ונצואלה, המדורגת אחרונה.

מניתוח איגוד לשכות המסחר את נתוני מדדIMD  עולה כי החוזקות של כלכלת ישראל מתבטאות בדירוגה במקום הראשון בסעיף יצוא שירותי הייטק, בדומה לאשתקד;

במקום הראשון לעומת השני בשנה שעברה בסעיף השקעה במו"פ כאחוז מהתוצר;

דירוג במקום השלישי בסעיף הוצאה ציבורית על חינוך (כאחוז מהתוצר) לעומת המקום ה- 4 אשתקד; בסעיף המודד את ההשקעות הישירות מחו"ל (כאחוז מהתוצר), ישראל מדורגת במקום ה-6 בשנת 2020 בדומה לשנה שעברה.

מנגד, הדירוגים הנמוכים של ישראל מתבטאים בדירוג במקום 48 בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה, ירידה של 2 שלבים לעומת שנה שעברה;

דירוג במקום 54 בגירעון הממשלתי, לעומת 49 בשנת 2019;

בדירוג יוקר המחיה ישראל נמצאת במקום 52, ללא שינוי לעומת 2019;

בסעיף יצוא סחורות כאחוז מהתוצר ישראל מדורגת במקום ה-56 בשנת 2020 לעומת 57 בשנת 2019;

בסעיף מחירי הדלק ישראל נמצאת יורדת למקום ה-59 לעומת מקום 56 בשנת 2019.