נמשכת דרך היסורים לקבלת רישיון עסק

יום ג', 4 בפברואר 2020

מי שינסה להבין למה מתעכבת כבר שנים הרפורמה לרישוי עסקים כך שתקל על הנצרכים לאישור זה - יעשה דוקטורט על מחדלי  ההנהגה מלמעלה עד אחרון הפקידים.

במסגרת הרפורמה, אמורים מאות עסקים לזכות עוד השנה בהקלה ברגולציה ולקבל רישיון עסק בהליך מזורז. 

לאחר שנה של דיונים ושנה וחצי לאחר שאושרה בכנסת, נראה שרפורמת רישוי העסקים נכנסת להקפאה ולא תצא לפועל השנה כמתוכנן. הסיבה הישירה והעקיפה - אין ממשלה וחסרים מקבלי החלטות בכל הדרגות.

וכך,  מקימי עסיק מתרוצצים תקופה ארוכה לאיסוף האישורים הדרושים במקום לזכות בתהליך אחיד ומקוצר לאורך של שבועות לכל היותר.

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו. תמך ברפורמה אבל לא טורח כיום לקדם אותה .

מדובר בשינוי שיאפשר לשני שליש מהעסקים בישראל לקבל רישיון בהליך מזורז, על פי תצהיר בלבד.

דרך היסורים 

כיום, מי שמעוניין לקבל רישיון עסק צריך לפנות לקבלת אישור מכמה גופים ממשלתיים, ובהם משרד הפנים, משרד הבריאות, הרשויות המקומיות, המשטרה, מערך הכבאות וכמה משרדים ממשלתיים נוספים. במסגרת הרפורמה, משרד הפנים אחראי לרכז את הרישיונות מכלל הגופים.

כבר בחודז יוני 2018 אישרה הכנסת חוק הקובע כי עסקים מסוגים נפוצים - למשל מסעדות, קיוסקים ומספרות - יוכלו לקבל רישיון על סמך הצהרה בלבד. במצב כזה, לא יהיה צורך בפנייה לגופים השונים. במקום, מערך אכיפה ופיקוח יהיה אחראי לבדוק שבעל העסק עומד בהצהרותיו.

כדי לאפשר את המעבר לרישיון לפי הצהרה, הגופים הממשלתיים צריכים לקבוע מפרטים עם כל הדרישות השונות שאמורות לשמור על האינטרס הציבורי, למשל בהיבטי בטיחות, ביטחון ותברואה.

העיתון "כלכליסט" מציין כי כיום, קיימים מפרטים כאלה כבר עבור 20 סוגי עסקים מתוך 185 סוגים. המפרטים של שאר סוגי העסקים מתעכבים אצל הגופים הממשלתיים. אלה נדרשים לפרסם עד סוף השנה הנוכחית מפרטים עבור 32 סוגי עסקים נוספים, ובהם קיוסקים, מספרות ומכוני יופי. לפי גורמים המעורבים בנושא, מדובר בסוגי העסקים הנפוצים ביותר בישראל. המפרטים של יתר העסקים אמורים להתפרסם עד סוף 2022.

מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן התריע השבוע בפני מנכ"לי משרדים אחרים כי הם עלולים לא לעמוד בלוחות הזמנים לקידום הרפורמה. הבעיה היא שריכוז הנושא במשרד הפנים בעייתי, משום שאין לו סמכות מול המשרדים האחרים. אם האחריות היתה ניתנת למשרד האוצר או למשרד ראש הממשלה, היה ביכולתם לחייב את המשרדים להעביר את המפרטים.

המצב הנוכחי יוצר כאוס בלתי מובן.  פרסום של רק חלק מהמפרטים לכל בית עסק ללא יצירת רשימה אחת אחידה ומסודרת, מסבך את חייהם של העסקים. רק אחרי שהמשרדים יסיימו את העבודה בינם לבין עצמם, יוכלו לצאת לסבבי שימוע ציבורי ושולחנות עגולים עם המגזר העסקי. רק אחרי שכל זה יקרה יוכל באמת משרד הפנים לפרסם מפרט סופי לעסקים. ככל שעובר הזמן, זה לא יקרה לפחות עד סוף השנה.

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "עד כה פורסמו 20 מפרטים של עסקים והמטרה הבאה, עד סוף 2020, היא מימוש ופרסום 32 מפרטים נוספים. החובה והאחריות לכתיבת המפרטים מוטלות לפתחם של המשרדים נותני האישורים. נכון לימים אלה פורסמו רק 20 מפרטים, המהווים מעט יותר מעשירית מהמפרטים שיש לפרסם. משרד הפנים עושה כל מאמץ ליישם ולהמשיך את הרפורמה, לטובת ההקלה ברגולציה על העסקים בישראל ועידוד המשק".