קרדיט סוויס על הקורונה והשלכותיה על הי-טק

יום א', 15 במרץ 2020
"למרות שבשלב זה אנו לא רואים הרס של הביקוש לתוכנה בשל COVID-19 (וירוס קורונה), מזהים שיבושים בטווח הקרוב", כך נפתחת סקירה שכתבו כלכלני קרדיט סוויס על מגזר התוכנה בצל התפרצות הווירוס.
 
בקרדיט סוויס סבורים שהחברות שיושפעו יותר הן חברות תוכנה שיש להן גם רכיבי חומרה או חשיפה לתחום החומרה וחברות שתלויות יותר בפגישות אישיות לצורך פיתוח עסקי.
 
כלכלני  קרדיט סוויס מציינים את חברות התוכנה שהם בוחנים  על בסיס מספר סיכונים פוטנציאליים. "הסיכון הברור ביותר הוא השיבושים בשרשרת האספקה העולמית", הם כותבים. "מיקרוסופט  
 כבר הפחיתה תחזיות בתחום המחשוב, ואנחנו מאמינים שחברות אחרות שתלויות בשרשרת אספקת הרכיבים - מספקיות Firewall ועד חברות תוכנה שקשורות להטמעת שרתים - עלולות להיות בסיכון".
 
הסיכון השני קשור לתהליכי מכירה: חברות שבהן התהליכים דומים יותר לייעוץ עם קשר אישי קרוב נמצאות בסיכון גבוה יותר. עוד הבחנה היא בין חברות שנוטות יותר לחידושי עסקאות עם לקוחות קיימים לבין כאלה שמתרחבות ללקוחות חדשים, כאשר חברות שהצמיחה שלהן נוטה יותר לחידוש עסקאות נמצאות בסיכון נמוך יחסית לאחרות.
 
קריטריון נוסף הוא מידת הקריטיות, כשלדבריהם בסביבת מאקרו קשה יותר, יש צורך ברציונליזציה של תקציבים. ספקיות תוכנה שקשורות יותר לפרויקטים קריטיים (mission-critical projects) יהיו בסיכון נמוך יותר מספקיות של פתרונות שהם רק "nice to have".
 
וקימת שאלת העבודה מהבית. על רקע ההתפרצות, חברות רבות מאפשרות לעובדים לעבוד מהבית, וחברות תוכנה שמספקות פתרונות לתקשורת ושיתופי פעולה עשויות להערכת הכלכלנים ליהנות מכך, כמו גם חברות שנהנות מתעבורת אינטרנט.
 
נקודה אחרונה שאליה מתייחסים כלכלני קרדיט סוויס היא המועד שבו פרסמו החברות את התחזיות שלהן לשנה זו. "לאור תזמון האירועים, כשהירידה בהיקפי הטיסות באופן רציני יותר החלה בסוף פברואר, אנו מזהים סיכון רב יותר בחברות שסיפקו תחזיות מוקדם יותר ואולי לא לקחו בחשבון את השיבושים האלה", הם מציינים.
בקרדיט סוויס מציינים כי יש לה חשיפה לתחום החומרה, שעיקר הצמיחה שלו מגיעה מחידושי חוזים, והיא לא צפויה ליהנות ממגמת העבודה מהבית. רואים סיכון בינוני בקשר לאי ודאות, שאם תימשך תהיה דחייה ברכישות חדשות של מוצריהו.