אינטל משלימה השתלטות על מובילאי

יום ד', 9 באוגוסט 2017

כחצי שנה לאחר ההודעה על עסקת מובילאיי-אינטל, הודיעו שתי החברות כי ענקית השבבים האמריקאית השלימה את רכישת השליטה בחברת מובילאיי. הרכישה היא לפי שווי של 15.3 מיליארד דולר, בעסקה הגדולה ביותר של חברה ישראלית אי פעם. מחיר המניה בעסקה הוא 63.53 דולר, מחיר הגבוה ב-34% ממחיר מניית מובילאיי לפני העסקה.

אינטל רכשה בשלב ראשון 84% ממניות החברה, ורכישת יתר המניות צפויה להיעשות בקרוב. החברות הודיעו על תקופת מכרז נוספת שבה יוכלו בעלי מניות המיעוט  להעמיד את מניותיהם למכירה. לפי התכנון, מובילאיי תמחק את מניותיה מהמסחר בתוך כשבועיים, ב-21 באוגוסט.

אחד ממייסדי מובילאיי, זיו אבירם, יפרוש מהחברה לאחר השלמת הצעת הרכש. אבירם והמייסד השני, פרופ' אמנון שעשוע, הקימו סטארט-אפ נוסף, אורקם, שפיתח טכנולוגיה שמסייעת לכבדי ראייה. שעשוע יעמוד בראש הפעילות של מובילאיי בישראל וישמש גם כסגן בכיר באינטל העולמית.

בחודשים האחרונים פעלו החברות לקבל אישורים מצד גופים רגולטוריים במספר מדינות בעולם, וכן אישור של בעלי המניות של מובילאיי. אישור בעלי המניות היה גורם מעכב לסגירת העסקה, מכיוון שלמרות האישור הכללי שהתקבל באמצע יוני, היה צורך גם בהשגת אחוז השתתפות מסויים - דבר שהתרחש רק בימים האחרונים. עד לפני כחודשיים היתה יכולה מובילאיי לקבל הצעות רכש מחברות אחרות, אך שום הצעה לא עמדה על הפרק.

מבחינת האוצר ההכנסות מן המיסוי בגין העסקה - הן הפתעה בהיקף של 4 מיליארד שקל - שלא נכללו בתחזית הכנסות המדינה ממיסים.

גם אם ההכנסה מעסקת מובילאיי היא הכנסה חד פעמית שאי אפשר לבנות עליה לצורך רפורמות ארוכות טווח, הרי שבמציאות בה חלקים נכבדים מרפורמת משפחה נטו של כחלון מועברים גם כך כאשר יש להם מימון תקציבי רק לשנה הראשונה או השנייה של פעילותם – מדובר במהלך שיעניק לשר האוצר לא מעט אורך פעולה.

במסגרת העסקה התחייבה אינטל כי תשאיר את פעילות החברה בארץ, ואף תשמר את המותג מובילאיי, שיאגד תחתיו את תחום הרכב האוטונומי באינטל. שעשוע הצהיר בעבר כי בתוך ארבע שנים תגדל החברה מ-660 עובדים לכ-4,000. לצורך כך, מובילאיי מקימה קמפוס משרדים ענק באזור התעשייה של הר החוצבים. הקמפוס צפוי לכלול מגדל משרדים בן 30 קומות ו-8 בניינים של עד 8 קומות, ולהשתרע על פני שטח של 45 אלף מ"ר.