אינטל תשקיע 40 מיליארד שקל בישראל

יום ג', 29 בינואר 2019

 

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

 
ענקית השבבים מודיעה על השקעת 40 מיליארד שקל במפעל חדש בקרית גת אך תוך קבלת מתנה - מענק של 3.5-4 מיליארד שקל מהמדינה. האם המשק יהיה תלוי באינטל אפילו יותר?
 
חברת אינטל מתכננת להשקיע 40 מיליארד שקל (כ-11 מיליארד דולר) בהקמת מפעל חדש בקריית גת, ותקבל מהמדינה מענק בגובה של כ-10% לביצוע השקעה זו.  אם תקבל החברה את מענק ההקמה המבוקש, הוא יכול להגיע ל-4 מיליארד שקל, גם כן שיא של כל הזמנים.
 
הדיונים בין אינטל למשרד האוצר סביב ההשקעה החלו לפני מספר שבועות, 
אינטל אומרת כי תקלוט 1000-2000 עובדים נוספים בישראל - אכן ממשלת ישראל משלמת לה על כך ביד נדיבה. לאחר משא ומתן שנמשך כמה חודשים מסתמן כי אינטל תקבל  מענק בגובה 8% מההשקעה, כ-3.2 מיליארד שקל. בתמורה תתחייב החברה להקים מפעל שייצר בטכנולוגיה החדישה ביותר, לקלוט עוד 2,000-1,000 עובדים ולהמשיך להפעיל את המפעל החדש למשך 12 שנה. המפעל יוקם בחמש השנים הקרובות.
עם זאת ההתחייבויות של אינטל למספר מועסקים ולהיקפי יצור ויצוא אינן קבועות. הן עולות עם השנים, ולאחר שהטכנולוגיה מתיישנת הן יורדות. כך למשל, ההשקעה הנוכחית של אינטל בישראל, בסך של כ-5 מיליארד שקל תורמת תוספת תעסוקה של 250 עובדים בלבד, אך יש טוענים כי היא מונעת פיטורים של כ-1,500 עובדים.
 
תחילה נמסר כי רשמית הנהלת אינטל העולמית עדיין לא קיבלה החלטת השקעה סופית בארץ, ובאינטל מזכירים כי המפעל עשוי היה לקום באירלנד, בארה"ב או בישראל.
 
במסגרת הטיפול בבקשה באוצר הכינה יחידת הכלכלן הראשי במשרד האוצר חוות דעת, הקובעת כי ההשקעה עומדת בפרמטרים כלכליים לסיוע מהמדינה ובראשם גובה ההחזר הצפוי על ההשקעה (ROI). יחד עם זאת, לא ברור אם חוות הדעת התייחסה לשיקולי מאקרו שמעבר לפרמטרים המובהקים של ההשקעה, ובהם ההשפעה שתהיה להגדלה משמעותית כל-כך של נוכחות אינטל על התלות של המשק הישראלי בחברה האמריקאית.
 
כבר היום ביצועי המשק, ובעיקר נתוני ההשקעות, מושפעים בצורה משמעותית מאד מפעילותה של אינטל. כך למשל, במסגרת נאומו בעת החלטת הריבית האחרונה, אמר נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון כי תמונת ההשקעות במשק ב-2019 עשויה להשתפר "בעקבות השקעה במפעל לעיבוד שבבים". 
 
מעבר לגודלו חסר התקדים במספרים מוחלטים, המענק שדורשת אינטל גבוה יותר באופן יחסי ממענקים שקיבלה בעבר מהמדינה. מאז העשור הקודם המענקים שניתנו לאינטל היו בשיעור של כ-5% מגובה ההשקעה בהקמה. במסגרת הצעתה החברה אינה מבקשת לשנות את הסדר המס הנוכחי החל עליה, שזכה לכינוי "המסלול האסטרטגי", ובמסגרתו משלמת אינטל מס חברות מופחת של 5%. כבר כיום מדובר בהטבה משמעותית יותר מזו שמוגדרת בחוק לעידוד השקעות הון, הניתנת לחברות שמייצאות לפחות רבע מתוצרתן: חברות הפועלות מהפריפריה נהנות במסגרת החוק משלמות מס חברות של 7.5%, חברות ממרכז הארץ 16%, וחברות שאינן מקבלות את ההטבה - 23%.
אינטל אומרת כי תקלוט עובדים נוספים בישראל - אכן ממשלת ישראל משלמת לה על כך ביד נדיבה.