אינטל דוחה הקמת מפעל בקרית גת ומקימה מרכז פיתוח בתל אביב

יום ב', 17 ביוני 2019
 
במקביל לדחיית הקמת המפעל המרכזי החדש שלה בקריית גת למענו קיבלה אינטל הטבות מפליגות הודיעה החברה על הקמת מרכז סטאר-אפ שלה בתל אביב. המטרה: האצת הפעילות והפיתוח של חברות סטארט-אפ ישראליות.
מנהל המרכז יהיה צחי וייספלד לשעבר מנהל הפעילות הגלובלית של מיקרוסופט  בתחוםהסטרא-אפים.
בתוכנית, הקרויה Ignite, יפעלו 15-10 חברות סטרט?אפ בשלב הפרה-סיד עד סיד.
 
באינטל אומרים כי “בישראל יש בסיס כישורים חזק בבינה מלאכותית ומערכות אוטונומיות טכנולוגיות שהן קריטיות לחידושים שקורים בעולם”.
 
לגבי המפעל שנדחה לא ברור המועד בו יתחילו העבודות מחדש. ל”כלכליסט” נודע כי הספקים וקבלני המשנה, רובם ככולם, החליטו להישאר בחוזה הקיים ולא להתירו.
 
בתוך כך התייחס למפעל החדש בקריית גת גם מנכ”ל אינטל העולמית בוב סוואן שביקר  בימים אלה בישראל. סוואן אמר כי “אנחנו מצפים למפעל החדש של 10 ננו שיוקם”. 
 
מענקים והטבות מס
 
אינטל הכריזה בסוף 2018 על הרחבת המפעל בקריית גת, שמשמעותו בניית מפעל חדש נוסף. במסגרת הפרויקט התחייבה יצרנית השבבים להשקיע 10 מיליארד דולר בפעילות החדשה, בתמורה לשורה של הטבות שקיבלה ממשרד האוצר. ההטבה המשמעותית ביותר היתה מענק של 9.1% מן ההשקעה המתוכננת, שהם כ?3.6 מיליארד שקל שייפרסו על פני עשר שנים עד 2029. מרבית המענק יגיע אחרי 2022, כך שבמשרד האוצר עדיין לא צריכים למצוא מקור תקציבי לאותו מענק.
 
לצד סכום זה תקבל אינטל מענק נוסף של 4% בנוסף למענק של 4% על העסקה הקודמת, כך שתקבל עוד 700 מיליון שקל בהמשך להשקעה הקודמת. כמו כן, לצד המענק תיהנה אינטל גם מהתחייבות ל?10 שנים מיום סיום הקמת המפעל, בהטבות המס שלה, כך שתשלם שיעור מס חברות של 5% במקום 23%.
אינטל מעסיקה 11.7 אלף עובדים בישראל ו?1,100 נוספים בחברה הבת מובילאיי. אינטל אחראית ל?52 אלף משרות ישירות ועקיפות בישראל.
 
מאינטל נמסר כי “החברה מחויבת לישראל, וממשיכה להשקיע בה. ישראל היא אחד ממרכזי הייצור והפיתוח הגלובליים של אינטל, עם פעילויות כמו מפעל הייצור בקריית גת ומטה הניהול של מובילאי בירושלים. כל השקעה מבוצעת בשלבים, ותמיד ייתכנו שינויים, בהתאם לצרכים עסקיים וכלכליים”.