צפי לצלילת מכירות האיפון X

יום ג', 26 בדצמבר 2017
לפי דיווח של סוכנות בלומברג, מספר אנליסטים בולטים הורידו את צפי המכירות של האייפון X ברבעון הראשון של 2018 - מה שגורם לשחיקה במניות של יצרניות רכיבים סיניות, שבונות את המכשיר.
 
התחזיות העדכניות מתייחסות למכירה של 35 מיליון יחידות, כ-10 מיליון פחות מהתחזית הקודמת. אנליסט של חברת סינולינק סקיוריטיז הסביר שכעת הביקוש למכשיר היקר עשוי לרדת באופן דרסטי: "גל המכירות הראשון הסתיים וכעת השוק חושש שהמחיר הגבוה של המכשיר יוריד את העניין בקרב לקוחות פוטנציאליים".
 
אנליסטים של JL וורן קפיטל אף הרחיקו יותר וטענו שהביקוש לא יעלה על 25 מיליון יחידות. הם מתבססים על דיווחים מסין, לפיהם ספקי המשנה של אפל מתלוננים על קיצוץ בהזמנות המכשירים. הנימוק של JL דומה לשל סינולינק, בתוספת הערכה שהקמפיין השיווקי של האייפון החדש עלה לאפל הון עתק - ולא השיג את מטרותיו.
 
דיווחים מהתקשורת הטייוואנית מראים מספרים שונים: לפיהם, אפל חתכה את תחזיות המשלוחים לכ-30 מיליון יחידות, לאחר הערכה מוקדמת של 50 מיליון. בדומה למקורות האנליסטים, גם דיווחים אלה נשענים על דברי בכירים בשרשרת האספקה של חלקי האייפון. עוד נמסר שהמפעל העיקרי של פוקסקון, בו מיוצר האייפון X, הפסיק לגייס עובדים. פוקסקון היא קבלן הייצור היחיד של האייפון X - אך לחברה יש עוד שני מפעלים גדולים, בהם יתכן שהגיוסים נמשכים כרגיל.
 
בעקבות ההערכות, ירדו מניות יצרניות רכיבים. מניית אפל עצמה נשארה יציבה ואף הציגה עליה קלה. עם זאת, הבורסות האמריקאיות והאירופיות סגורות לרגל חג המולד כך שלא ברור כיצד השוק יגיב לדיווחים האלה בהמשך השבוע.
 
לא כולם מסכימים עם התחזיות הפסימיות: מחקר של RBC קפיטל מרקטס מצא שהשוק הסיני מצא עניין גדול יותר מהמצופה במכשיר החדש של אפל.
לפי נתוני החברה,62% מהסינים שהיו מעוניינים בקניית מכשיר חדש הביעו עניין באייפון X. לשם השוואה, המספרים בארה"ב באותו מחקר עמדו על 28% מהלקוחות.
 
סקר זה מראה שלקוחות לא מפחדים לשלם מחירים גבוהים על סמארטפונים: גם מחירי הנוט 8, הפיקסל 2 XL של גוגל, ה-LG V30 ואף הוואווי מייט 10 פרו מסמנים עלייה במחיר המחירון הממוצע, ועדיין הצליחו למכור כמויות יפות.
 
האייפון X היה אמור להיות המכשיר שיגביר את מכירות האייפונים ויעביר את אפל לשווי של טריליון דולר. אך למרות שהאייפון החדש עורר עניין רב בקרב חובבי החברה, אלה שלא יכלו לרכוש אותו לא התפשרו על רכישת האייפון 8 וה-8 פלוס הזולים יותר. משתמשים שמחפשים מכשירים גדולים עם מסך חסר שוליים יכולים למצוא אלטרנטיבות רבות לאייפון X, שכולן זולות יותר ורובן אף מתעלות עליו בכמה תכונות מרכזיות, ביניהן זמן הסוללה.