התמוטטות התקשורת בישראל בימי בידוד אלה

יום ב', 30 במרץ 2020
מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews
 
כל המנסה בימים אלה להעביר מסרים קצת ארוכים/מורכבים או נתונים  ותמונות נתקל ב"עייפות" ואיטיות רשת האינטרנט, וכל מערך התקשורת בישראל. למרבה הצער יש גם שיבושים רבים במשדרי חברות הכבלים והלויין.
 
עתה, בימים אלה של משבר, ניתן לראות כיצד כל המחלות של שוק התקשורת והרגולציה באות לידי ביטוי במלוא עוצמתן. הנושא שכולם מדברים עליו בימים האחרונים הוא "רוחב הפס" ו"סיבים אופטיים" . העובדה שכולם נמצאים בבית, עובדים ולומדים, גורמת לכך שאנחנו צריכים עוד ועוד רוחב פס. 
 
קראנו דוגמה מהשבוע האחרון לחשיבות רוחב פס. האיחוד האירופי פנה לנטפליקס וביקש ממנה "לרדד" את איכות השידורים שלה, מחשש לעומסים ברשתות. נטפליקס גילתה הבנה למצוקת הרשתות האירופיות והצהירה שתבחן את הנושא ברצינות והיכן שיהיה צורך בכך תעשה זאת. במלים פשוטות זה אומר פחות באיכות HD ויותר SD (אין בכלל מה לחשוב על 4k כרגע).
 
תושבי ישראל מאויימים בקריסה של רשתות, אך כבר עתה ברור כי המצב רחוק מלהיות אופטימלי, כאשר בחלק מהרשתות העומסים מטרידים ואינם מאפשרים קבלת תקשורת תקינה.
 
ולא מדובר רק על הפריפריה. באזור המרכז יש מקומות שבהם רשת בזק לא מסוגלת לספק קצב של יותר מ-40 מגה ביט בשנייה ולקוחות מדווחים על קשיים בגלישה. בבזק המהירות המקסימלית היא עד 100 מגה ביט, אך למרות זאת הבעיה היא שישנם מקומות שבזק לא מסוגלת לספק קצבים כאלה.
 
גם בהוט יש לא מעט תלונות של לקוחות, שמדווחים על עומסים, בעיקר בשעות הערב, שמורידים את קצב הגלישה באחוזים ניכרים. בהוט ניתן לפנות ולשדרג את מהירות הגלישה ל-200 ול-500 מגה ביט בשנייה. עם זאת, לא בטוח שהשדרוג יעזור.
 
צוואר הבקבוק ברשת בזק הוא ברשת הגישה, שמבוססת על חוטי נחושת שבמקור הוקמו לטובת טלפוניה ולא לטובת העברת נתונים. בהוט מדובר ברשת גישה מבוססת כבלים "קואקסיאליים", שגם הם מיצו את עצמם.
 
בשנים האחרונות דובר לא מעט על הצורך לשדרג את הרשתות לסיבים אופטיים, שמאפשרים קיבולת רחבה מאוד ויאפשרו להתמודד עם עומסים.
אבל במשרד התקשורת מלבד דיבורים ו"שימועים" לא נעשה דבר וישראל - כפי שרואים זאת עתה תושביה - מפגרת הרחק מאחורי המדינות המפותחות בתחומי אמינות ומהירות הגלישה ברשתות דבר שהוא דווקא חיוני בימיםם אלה של עבודה תוך בידוד - מהבית.