פיסבוק מסלקת אפליקצית מעקב ישראלית

יום א', 11 במרץ 2018
חברת פייסבוק סילקה אפליקציית אנדרואיד חדשה מחנות "גוגל פליי", לאחר ביקורת שלפיה אפליקציה זו מלקטת בצורה בלתי הוגנת נתוני שימוש באפליקציות ממשתמשים, ומפיצה אותם. 
 
מוקדם יותר אתמול כינה אתר "גיזומודו" את האפליקציה "מטעה", וכמה מומחים בתחום אבטחת הסייבר המליצו למשתמשים שלא להתקין אותה. 
 
מדובר באפליקציית Bolt Lock, אפליקציית אבטחה שיצרה חברה בת ישראלית של פייסבוק, אונאבו, שמוצגת כאמצעי להגנה על אפליקציות צד שלישי המכילות מידע רגיש. האפליקציה הושקה ישירות  בחנות גוגל פליי, ודווח עליה ב-TechCrunch.
 
נוכח הביקורת הוסרה האפליקציה מהחנות. דובר מפייסבוק אמר לגיזמודו כי מדובר היה ב"במבחן קטן וקצר". 
 
בעזרת אפליקציית Bolt Lock יכולים משתמשים לנעול אפליקציות אחרות בטלפונים שלהם, כגון אפליקציות תשלומים שונות, באמצעות דרישת טביעת אצבע או קוד כניסה כדי לפתוח אותן.
אך צוין כי בתוך  האפליקציה יש הצהרה - שניתן לראותה רק עם מקישים על האפשרות "קרא עוד" - שלפיה Bolt Lock App אוספת מידע לגבי כיצד ומתי פותחים המשתמשים את האפליקציות הללו, ושולחת את המידע הזה לפייסבוק. 
 
בחודש האחרון נמתחה ביקורת על פייסבוק ועל אונאבו לאחר שהחלו להמליץ למשתמשים להוריד את Onavo Protect, שירות ה-VPN של החברה. Onavo Protect מסייעת למשתמשים לכאורה להגן על פרטיות הגלישה שלהם ברשת, אולם היא גם אוספת מידע בנוגע לאפליקציות שבהן משתמשים הגולשים, ומתי הם עושים זאת, ושולחת את המידע הזה חזרה לפייסבוק. Bolt Lock App כללה הצהרת אזהרה באותיות הקטנות, בטרם הוסרה.