רובוטיקה צבאית ישראלית למשטרת איטליה

יום ה', 7 במרץ 2019
 
חברת Roboteam הישראלית, המפתחת רובוטים לשימושים צבאיים, לצרכי מודיעין והנדסה, זכתה  במכרז מטעם ממשלת איטליה באמצעות חברת BMD Spa  – חברת מערכות טכנולוגיה איטלקית. במסגרת המכרז, החברה תספק לקרביניירי (Arma dei Carabinieri), כוח המשטרה הצבאי של איטליה  כ-40 מערכות רובוטיות מסוג TIGR. שווי העסקה מוערך בכ- 10 מליון דולר.
 
זכיה זו מצטרפת לזכיות נוספות של Roboteam בשבועות האחרונים במכרזים שונים ביפן, קוריאה ומדינות נוספות. לשלבי התחרות האחרונים במכרז, הגיעו מספר חברות מובילות וותיקות מן התחום אך כאמור המוצר של רובוטים קיבל את הניקוד הגבוה ביותר וזכה במכרז.
 
במסגרת חוזה האספקה יסופקו לממשלת איטליה כ-40 מערכות TIGR, שירותי הדרכה ותחזוקה.
 
TIGR –  Transportable Interoperatble Ground Robot  הוא רובוט חדשני שהושק רק בשנה האחרונה וזו זכייתו הראשונה במכרז פתוח. ה-TIGR מצטרף לשורת הפתרונות הרובוטיים של החברה שכבר זכו במספר מכרזים בעולם ונמצאים בשימוש מבצעי שוטף.
 
ה-TIGR מיועד לטיפול במטענים חשודים, חומרים מסוכנים ואיסוף מודיעין. הרובוט שוקל כ- 80 ק"ג כך ששני לוחמים מסוגלים להרימו לרכב קרבי. הוא בעל יכולות עבירות בתנאי שטח קשים, ומצויד בזרוע מתקדמת בעלת 6 דרגות חופש (DOF) ויכולות הרמת משקל גבוה. כמו כן למערכת אמצעי צילום ותצפית מתקדמים (יום/לילה/תרמי) לצרכי חקירה ומודיעין.
 
כלל הרובוטים של Roboteam, פותחו לעמידה בתקנים אמריקאיים מתקדמים בשם JAUS/IOP המאפשרים חיבור גנרי של אמצעים ע"ג המערכת בהתאם למשימה הספציפית אותה הם נדרשים לבצע. למשל, חיישנים לאיתור חומרים מסוכנים באירועי אב"כ, אמצעי תצפית שונים וכדומה. רכיב משמעותי במערכות היא התוכנה והאלגוריטמיקה. אלו מאפשרות למפעיל המערכות לבצע באופן אינטואיטבי פעולות מתקדמות ומורכבות בשדה הקרב, תוך העזרות ביכולות אוטונומיות של המערכות וניהול מערך המורכב ממספר רב של פלטפורמות וסנסורים.
 
חברת Roboteam המתמחה בייצור מערכות רובוטיות צבאיות מתקדמות הוקמה ב-2009 על ידי יוסי וולף ואלעד לוי, יוצאי יחידה מיוחדת של חיל האוויר.