עסקים במסגרת פסטיבל יפן בישראל

יום ה', 17 בינואר 2019

 

 

בין תאגידי הענק היפניים שהגיעו למפגש ישנם שמות שמוכרים היטב לציבור הישראלי הרחב, בהם ענקי טכנולוגיה בינלאומיים, כגון טושיבה, טויוטה, היטאצ'י, פוג'יטסו, ניפון ועוד

פסטיבל יפן הגיע לישראל בשיא עוצמתו: התאחדות התעשיינים אירחה השבוע חברות יפניות ותאגידי ענק שמעוניינים לעשות עסקים עם ישראל. החברות היפניות מגיעות לישראל במסגרת משלחת  בראשות שר המסחר היפני  ובה נציגות  בכירה של ארגון קיידנרן, שהנו איגוד העל של הארגונים הכלכליים  ביפן.

חברי המשלחת הגיעו במטרה מוצהרת לגלות את החדשנות הישראלית והטכנולוגיות הישראליות המתקדמות ולרתום אותן למען שיתוף פעולה והצלחה משותפת עם תעשיות הענק היפניות.

בראש המשלחת עומד  בכיר בארגון הקיידנרן, שעומד בראש תאגיד הענק הבינלאומי ניפון, הירומישי שינוהארה. שינוהארה נפגש עם חיים מר יו"ר ועדת  סחר חוץ בהתאחדות התעשיינים, אשר ניהל שולחן עגול עם נציגי החברות היפניות בבית התעשייה. בשולחן דנו בדרכים השונות לקידום ועידוד שיתוף פעולה בין המגזר העסקי הישראלי והמגזר העסקי היפני כחלק ממאמצי ההתאחדות לפתח שווקי מסחר חדשים  למען חבריה, תוך דגש על מדינות אסיה.

במסגרת  הביקור  גם נערכו מפגשי B2B בין חברות יפניות לחברות תעשייתיות ישראליות, כאשר בין תאגידי הענק היפניים שהגיעו למפגש ישנם שמות שמוכרים היטב לציבור הישראלי הרחב, בהם ענקי טכנולוגיה בינלאומיים, כגון טושיבה, טויוטה, היטאצ'י, פוג'יטסו, ניפון ועוד. חברות יפניות אלו נפגשו בעיקר עם חברות טכנולוגיה, היי-טק וביוטק ישראליות כגון אלביט, וורטקס, ביו-דליה, גרוב ונצ'רס ועוד.

חיים מר, יו"ר ועדת סחר חוץ בהתאחדות התעשיינים: "זוהי המשלחת העסקית הגדולה ביותר שהגיע אי פעם מיפן לישראל . שיתוף הפעולה  הכלכלי בין יפן וישראל אמנם נמצא רק בחיתוליו אך אין ספק שהוא יכול להפוך ל "סיפור החם" של השנים הבאות ביחסי ישראל - אסיה".

מערכת היחסים בין ישראל ויפן התחזקה באופן משמעותי בשנים האחרונות. ב- 2014 ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, הגיע לביקור רשמי ביפן ולפני כשנתיים הגיעה ליפן משלחת כלכלית נוספת בראשות שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן ובכירי התאחדות התעשיינים. השיח המרכזי בין שתי המדינות הנו על שיתוף פעולה טכנולוגי. כמו כן לישראל ישנו הסכם מחקר ופיתוח עם יפן, שמעודד שיתופי פעולה בין ישראל ויפן ולפני כשנה נחתם הסכם השקעות בין המדינות.  

יפן חתמה לאחרונה גם על הסכם סחר חופשי עם האיחוד האירופי, ובהתאחדות התעשיינים מקווים שבקרוב תתקבל החלטה מצד הממשלות גם לנהל מו"מ על הסכם סחר חופשי בין שתי המדינות.

 

יפן היא הכלכלה השלישית בגודלה בעולם, אחרי ארצות הברית וסין. על פי ניתוח מכון היצוא, היקף הסחר בין ישראל ליפן עמד בשנת 2018 על כ-3.3 מיליארד דולר. מדובר בעלייה חדה של 20% לעומת שנת 2017, אז הסתכם הסחר בכ- 2.8 מיליארד דולר.

עבור ישראל יפן מהווה כיום יעד היצוא ה- 11 בגודלו בעולם וה- 3 בגודלו באסיה, בהיקף של 1.1 מיליארד דולר לשנת 2018. מדובר בהיקף היצוא הגבוה ביותר מישראל ליפן מזה 20 שנה!. עיקר היצוא הישראלי ליפן הנו של מכשור למדידה ובקרה תעשייתית, מוצרי מתכות, כימיקלים וקוסמטיקה, מכשור רפואי, מזון ומשקאות, רכיבים אלקטרוניים ועוד.

בשנת 2018 יבוא הסחורות מיפן לישראל עמד על 2.2 מיליארד דולר. עיקר היבוא היה של מכונות וציוד חשמלי, כלי רכב וחלקיהם, כימיקלים, מוצרי פלסטיק, מכשירים רפואיים וכלים אופטיים ומתכות.