קרן השקעות יפנית נוספת בישראל

יום ה', 7 במאי 2020
היפנים באים. חברת סומיטומו  (Sumitomo) היפנית מתכננת להשקיע עד 100 מיליון דולר בהייטק הישראלי. תאגיד הענק יחפש שיתופי פעולה בתחומי התשתיות, ערים חכמות וניידות. 
יצוין, כי היפנים מרבים להתעניין ואף להשקיע בישראל. בין החברות שכבר גילו עניין: סוני, סמוראי, Mitsui ועוד. בולטת גם השקעה של מיליארד דולר ברכישת חברת יורודרום הישראלית על ידי מיצובישי פארמה היפנית. וכן, הקמת מרכז מחקר ופיתוח בישראל של נק NEC היפנית, השקעה של ענק מזון יפני בישראל והשקעות של קרנות הון סיכון יפניות בסטרטאפים ישראלים בתחום הסייבר, הרכב, התקשורת והציוד הרפואי.
 

מציינים כי  נחתמו עיסקות של השקעות, הסכמי הפצה, הסכמי רשיון, שת”פ והקמת מרכזי מחקר ופיתוח של חברות יפניות בישראל” כך אומר עורך דין זאב וייס ראש לשכת המסחר ישראל יפן

בתוך כך תאגיד הענק היפני סומיטומו (Sumitomo) פותח בימים אלה קרן השקעות חדשה בישראל, In venture, שהיקף ההשקעות המתוכנן בה הוא עד 100 מיליון דולר.
 
חברת סומיטומו מציינת עתה 100 שנות פעילות ומעסיקה כיום כ-67 אלף עובדים בכ-135 מדינות בעולם. מדובר בקונגלומרט שנסחר בנאסד"ק ומחזיק קרוב ל-1,000 חברות בנות.
 
החברה מדורגת כאחת החברות בפורצ'ן 500 (רשימת החברות הגדולות בארה"ב), עם רווח שנתי של כ-2.9 מיליארד דולר. תחומי הפעילות שלה הם תעשיית הפלדה והמתכות, תעופה ותחבורה, תשתיות אנרגיה קונבנציונלית ומתחדשת, טלקומוניקציה ותעשיות המינרלים והכימיה. 
 
הקרן הושקה באחרונה בישראל על ידי סגן נשיא התאגיד טושיקזו נאמבו (Toshikazu Nambu), ממש לפני שהממשלה  הטילה חובת בידוד על כל הנוסעים הנכנסים אליה.
 
בראיון ל"כלכליסט" הוא מספר על פעילות התאגיד, ואומר שאחת המטרות בהקמת הקרן בישראל היא "למצוא פתרונות טכנולוגיים וחברות הזנק מקומיות שיתמכו בפעילות החברה".
 
לשאלת העיתון מה בדיוק אתם מחפשים?
 
"הפוקוס הוא על תשתיות, לרבות עיר חכמה, דיגיטציה ומוצרי בריאות, סייבר, IT, אנרגיה ומוביליזציה. בשלב זה העולם מחולק למדינות, אבל בעתיד העולם יחולק לאזורים, מחוזות וערים. לכל עיר תהיה פלטפורמה והתמחות משלה. לכל עיר יהיה אופי שונה, וכל אזרח יבחר איפה לחיות ואיפה לשלם מס. טוקיו תתחרה בניו יורק שתתחרה בתל אביב. כדי להיות עיר טובה שתמשוך, היא תצטיין במשהו. למשל, תל אביב מאוד טובה לתיירות. ולכן, סל המוצרים שלנו יאפשר לתת חבילה לכל עיר בתחומים שונים, למשל אינטרנט מהיר, בתי חולים יעילים, תעשייה ואנרגיה מתקדמות ותחבורה חכמה. זו ההגדרה לתפיסתי של הערים החכמות".
"כדוגמא להשקעה אנחנו יכולים לספר על השקעה ראשונית בחברת אנגוג, חברת בינה מלאכותית שמציעה פתרונות לסקטורי הבנקאות, הקמעונאות, התחבורה והתקשורת".
 
מי שינהלו את הקרן בישראל הם אייל רוזנר (55) ואיתן נאור (57). רוזנר כיהן בעשור הקודם כראש מינהלת תחליפי הנפט במשרד ראש הממשלה. נאור ניהל בעבר את TTI Telcom, ECTel ושימש בתפקיד בכיר באמדוקס.