גורמים בקקל נגד פרויקט ענק של עטר

יום ג', 28 בינואר 2020
מאת משה שלו עורך ראשי SoftNewss
 
מה לקרן הקיימת שמצויה בהפסדים והוצאות מוגזמות - וקידם נושאי הי-טק?
 
היו"ר (לפני פרישה ותביעה משפטית נגדו) האמביציוזי דני עטר מוכן להשקיע בנושא זה מאות מיליוני שקלים.

 

תוך ויכוח פנימי חריף נמשכות הוצאות הענק של קרן קיימת לישראל (קק"ל) על פרויקט "ישראל 2040" שיקפו המוצהר הוא 200 מיליון שקל בשם, "ישראל 2040".

 

על פי התוכנית, קק"ל תוביל תהליך של פיתוח אזורי היי-טק בנגב ובגליל במטרה לעודד מעבר של מיליון וחצי תושבים לשם. בין היתר מדובר ביוזמה להקים שבעה חללי עבודה פתוחים לאנשי וחברות הייטק, נוסח WeWork בנגב ובגליל.

 

לפני כשנה החלה הקרן לעבוד עם חברת רציונל על הכנת התוכנית אך עשתה זאת ללא מכרז. באוגוסט פורסם מכרז בדיעבד להקמת מנהלת הפרויקט, שתכלול מנהל מקצועי, ראש מנהלת (מירון) ויועץ אסטרטגי וכלכלי. שני הגורמים האחרים שניגשו אליו - אוניברסיטת אריאל וחברת אמן - נפסלו בטענה של אי עמידה בתנאים.

 

כך נותרה רציונל מציעה יחידה והיא זכתה. מדובר בזכייה לשנה עם שלוש אפשרויות הארכה של שנתיים כלומר בעצם במכרז לשבע שנים. למרות שהיקף המכרז המקורי היה 1.6 מיליון לשנה בלבד כלומר 11 מיליון לשבע שנים, ההצעה של רציונל היתה בהיקף גבוה בהרבה של 2.1 מיליון כלומר 15 מיליון לשבע שנים.

 
היוזמה שמקדם יו"ר קק"ל דני עטר להקים מתחמי עבודה פתוחים לעובדי הייטק בפריפריה בהיקף של 200 מיליון שקל מעוררת ביקורת קשה בקרן. הביקורת נמתחת בין היתר בטענה שקק"ל נמצאת במשבר תקציבי קשה ואין לה הסכומים הדרושים וכן שהייטק אינו חלק מתחומי הפעילות של הקרן.
 
כבר בתקציבי השנה הנוכחית והשנה הבאה בוצע קיצוץ. הכנסות הקרן משיווק קרקע, שהן מקור ההכנסות העיקרי שלה, נמצאות בירידה מתמדת. העברת 2.2 מיליארד שקל לממשלה בשנים האחרונות הפחיתה מאוד את הרזרבות שלה.
 
באחרונה דנה ועדת הכספים של הקרן בראשות סגן היו"ר ארנן פלמן מהליכוד בהצעה להקים שבעה חללי עבודה פתוחים לאנשי וחברות הייטק, נוסח WeWork בנגב ובגליל בעלות של 200 מיליון שקל. הוועדה התבקשה לאשר בשלב הראשון 38 מיליון שקל לפיילוט. רוב החברים בראשות פלמן עצמו התנגדו והפיילוט לא אושר. אבל זה לא עוצר את עטר.
 
בוועדת הכספים עלו שורת טענות נגד הפרויקט. אחת היא שקק"ל נמצאת במשבר כספי, הרזרבות שלה הצטמצמו מאוד ומקורות ההכנסה שלה בירידה. כתוצאה מכך היא מתקשה לקדם גם את מטרותיה העיקריות בתחום פיתוח הקרקע. חבר הוועדה רני טריינין ממרצ למשל טען שקק"ל צריכה למלא תפקיד של שותף בנושא ההיי-טק בפריפריה ואינה יכולה להרשות לעצמה להיות גורם מוביל. "אין לזה מקורות", טען.
"ההייטק לא בתחומי קק"ל".
 
טענה נוספת היתה שהיי-טק אינו בתחומי החזון של קק"ל. עלתה גם ההאשמה שלא ראוי שעטר, שנמצא בשנה האחרונה של הקדנציה שלו, ייזום תוכנית ארוכת טווח שאמורה לשעבד את כספי הקרן בקדנציה הבאה.
 
מקק"ל נמסר בתגובה ש"התוכנית להקמת מרכזי חדשנות היא חלק אינטגרלי מהמדיניות שמוביל עטר ונתמכת על ידי דירקטוריון קק"ל, לפיה מטרת העל של קק"ל היא חיזוק הפריפריה בגליל ובנגב, בכדי לייצר חוסן אסטרטגי וכלכלי למדינת ישראל. עטר מוביל מדיניות זו מאז כניסתו לתפקיד, ולא לפני סיום קדנציה".