קצר במערכת הלוויינים הישראלית

יום א', 6 באוקטובר 2019

 

בהודעה לבורסה מדווחת חברת "חלל תקשורת" על תקלה משמעותית בלווין עמוס 3 שלה המשוטט בחלל ומספק מידע. הלווין הזה הושבת וכל החלטות הממשלה מלפני שנה על בניית עמוס 8 בארץ כמחליף, לא מומשו.  בינתיים בוטלה עיסקה לבניית לווין בארצות הברית בעלות "מוזלת" של 112 מליון דולר ועתה יאלצו לבנות אותו בתעשייה האווירית בארץ בעלות של 200 מליון דולר. עתה יש סכנה כי עקב המחדל  גם לוויינים אחרים שמפעילה "חלל תקשורת": יושבתו.

חלל תקשורת (באנגליתSpacecom) היא חברה ישראלית המספקת שירותי תקשורת לוויינית, משווקת את שירותי הלוויינים מסדרת "עמוס", שחלקם היו מיוצרים בישראל, וחלקם מייצרנים זרים. חלל-תקשורת נשלטת על ידי יורוקום אחזקות וכן נותרו בה אחזקות מייסדים של קבוצת ח. מר, וחברת GSSC. התעשייה האווירית הייתה בעלת הלוויין הראשון, עמוס 1, וחלל תקשורת הייתה זרוע השיווק שלו. לוויין זה אינו עוד בשימוש והתעשייה האווירית אינה שותפה בחברה הנוכחית.

לווייני עמוס משמשים, בין היתר, לצורכי תקשורת טלפונית וקליטה של שידורי טלוויזיה, והם הלוויינים באמצעותם מעבירה חברת Yes את השידורים ללקוחותיה. הלוויינים מספקים שרותי תקשורת ואינטרנט במזרח התיכון, באירופה, באפריקה ובאסיה.