חסר טיפול בפסולת אלקטרונית

יום ד', 13 בדצמבר 2017

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

הפסולת האלקטרונית גדלה  ב -8% בשנתיים עם 20% ממוחזרים בלבד - אם כי יותר מדינות מאמצות מדיניות לניהול פסולת אלקטרונית
דו"ח חדש של האו"ם מספק סקירה מקיפה של האתגר העולמי פסולת אלקטרונית
 
דוח  E-waste Monitor 2017, משוחרר על ידי האיחוד הבינלאומי לתקשורת (ITU) - סוכנות האו"ם מידע ותקשורת - יחד את אוניברסיטת האו"ם (UNU) והארגון הבינלאומי לפסולת מוצקה (ISWA).
 
הדו"ח מבקש להגביר את המודעות הגלובלית ולהפנות את תשומת הלב לנושא העולמי ההולך וגדל של פסולת אלקטרונית, הכולל מוצרים שהושלכו עם סוללה או תקע, כולל טלפונים ניידים, מחשבים ניידים, טלוויזיות, מקררים ואביזרי חשמל.
 
ההערכה מראה כי בשנת 2016, 44.7 מיליון טון מטרי של פסולת אלקטרונית נוצרו, תוספת  3.3 טון מטרי (8 אחוזים) משנת 2014.
 
בשנת 2016, רק כ -20 אחוזים - או 8.9 מיליון טון מטרי - של כל פסולת אלקטרונית היו ממוחזרים. מומחים צופים גידול נוסף של 17 אחוזים - ל 52.2 מיליון טון מטרי של פסולת אלקטרונית עד 2021.
 
ההערכה מדגישה גם את הסיכון המשמעותי והולך לאיכות הסביבה ולבריאות האדם עקב הגדלת רמות הפסולת האלקטרונית והטיפול הלא תקין והבלתי תקין שלה באמצעות שריפה או מזבלות.
 
ההערכה גם מציינת חדשות חיוביות - כי יש כיום מספר גדל והולך של מדינות עם אימוץ פסולת אלקטרונית וחקיקה. נכון לעכשיו 66 אחוזים מאוכלוסיית העולם, המתגוררים ב-67 מדינות, מכוסה על ידי חוקי ניהול פסולת אלקטרונית, עלייה משמעותית מ -44 אחוזים בשנת 2014.
 
"הגנת הסביבה היא אחד משלושת עמודי התווך של פיתוח בר קיימא ו- ITU הוא בחוד החנית של תמיכה לסילוק בטוח של פסולת שנוצרת על ידי טכנולוגיות מידע ותקשורת. ניהול פסולת אלקטרונית הוא נושא דחוף בעולם הדיגיטלי של היום, שבו השימוש במכשירים אלקטרוניים הולך וגדל", אמר מזכ"ל האיחוד האירופי Houlin Zhao.
 
"גלובל E-waste Monitor משמש משאב יקר עבור ממשלות בפיתוח אסטרטגיות ניהול, תקנים ומדיניות הדרושים שלהם כדי להפחית את ההשפעות הבריאותיות והסביבתיות של פסולת אלקטרונית - ויעזור לחברי ITU להבין את יעדי 2020".