האשמות - משרד התקשורת חסר מדיניות להסדרת הענף

יום א', 27 בינואר 2019
למרות המאזנים  הגרועים, התחרות בין חברות הסלולריה נמשכת ללא הפסקה. כפי שיכול לגלות ולהנות כל מי שרוצה לעשות שופינג בשאלת מחיר המנוי.
 
במחיר המקובל  לפיתוי מעבר מספק זה לאחר של 
30 שקל לחודש למנוי היכולת שלהן להרוויח מהמשתמשים היא כמעט בלתי אפשרית. בחודשים האחרונים העלו שתיים מחברות הסלולר הגדולות בישראל, סלקום ופרטנר, את המחירים שלהם בצורה עדינה מאוד, בכ?10 שקלים לכל חבילה. העלאת המחיר הזו משמשת כקול קורא לשאר החברות בשוק להתעורר ולנסות ליצור את המחיר הנמוך החדש. בינתיים המתחרות לא נענו לאתגר. 
אך בדיקת השוק מגלה כי התחרות החריפה לא שככה.
 
הוט מובייל כמו גם גולן טלקום מציעות הכל כלול ב?30-35 שקל. גולן, 
הכל מציינים כי  משרד התקשורת  חסר מדיניות להסדרת הענף .
 
אך בכירים בענף התקשורת אינם מאמינים שיש אפשרות אמיתית לעליית מחירים. התקווה הגדולה שלהם היא מיזוגים בענף שיביאו אותו לדעתם לרמת מחירים סבירה.
 
"בשוק של שישה שחקנים פעילים אין דרך כמעט להעלות מחירים",
"בתשלום חודשי של 60-70 שקל לחודש אנחנו יכולים לחיות ואפילו להרוויח קצת".
"באירופה המחיר הממוצע הוא כ-20 ארו לחודש למשתמש סלולר. ברשתות דוגמת free הצרפתית יש לעתים מבצעים שמגיעים ל-15-17 ארו לחודש, כך שמחיר של 60-70 שקל נשמע סביר".
 
ההשלכות של המחירים הנמוכים בענף הסלולר ניכרות במקום אחד באופן בולט במיוחד, בתחום התשתיות. "כאשר בכל העולם מדברים על מעבר לדור חמישי, אנחנו עדיין רחוקים מהמעבר באופן מלא לדור 4. כיום לחברות הסלולר מאוד לא משתלם להשקיע בתשתיות", אומרים הבכירים בענף. "הענף
הוא במשבר עמוק. יש בעיה גדולה של היפר תחרות, שכחו שזה ענף שהוא עתיר השקעות הוניות".
 
חברות הסלולר שעומדות כיום בפני אתגרים טכנולוגיים לא קלים, דוגמת המעבר לדור 5 וכן רשת הסיבים האופטיים, נמצאות במלכוד קשה. מצד אחד השקעה בתשתיות אינה משתלמת להן במחירים הקיימים בשוק, אבל מצד שני אם לא ישקיעו בהקמת תשתיות חדשות הן יפסידו למתחרות.
 
"רשת דור 5 דורשת השקעה של לפחות 150 מיליון שקל, וזו ההשקעה המינימלית ביותר. אם הממשלה רוצה שבישראל יהיו תשתיות שיזכירו את אומת ההייטק ותשתיות שמתאימות למדינה מתקדמת, היא חייבת להבין שלא ניתן להרים את דור 5 בתנאי השוק הקיימים,  תשלומי אגרה בגובה של עשרות מיליוני שקלים ותשלום חודשי של עד 50 שקל לחודש", אומרים הבכירים. דור 5 כנראה יגיע לישראל הרבה אחרי שבעולם כבר ייהנו ממנו רבים."