חשש להפרטת הכשרת להבה

יום ד', 25 באוקטובר 2017

 

 

מנהלי המרכזים: "עובדים עוזבים בגלל חוסר ודאות מתמיד, הציוד עומד והכיתות ריקות". יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב קרא להגיע להבנות עם החשב הכללי: "לא יעלה על הדעת שבפרויקט כל כך מוצלח וארוך טווח, לעובדים אין שום ביטחון תעסוקתי"

ועדת המדע והטכנולוגיה קיימה  דיון בעניין השינויים המבניים בפרויקט להב"ה (לצמצום הפער הדיגיטלי בחברה), זאת לאור חששות שהעלו עובדי הפרויקט לעתידם ולעתיד הפרויקט.

פרויקט להב"ה הוא מיזם ממשלתי במסגרתו פועלים 30 מרכזי תקשוב ברחבי בהארץ, המעניקים גישה והדרכה לשימוש במחשבים לתושבים, בדגש על אוכלוסיות מוחלשות. הפרויקט הוקם בשנת 2001 ופעל תחת משרד האוצר. בשנת 2014 עבר הפרויקט לניהולו של משרד המדע והטכנולוגיה. על פי מנכ"ל משרד המדע והטכנולוגיה שנכח בדיון, בשנה שעברה צרכו כ- 63,000 אזרחים שירותים ממרכזי להב"ה ברחבי הארץ.

לפני מספר חודשים פרסם המשרד מכרז לאיתור ספק, במטרה להרחיב את הפרויקט. לאחר הפרסום עלו חששות כבדים בקרב עובדי הפרויקט שמא מדובר בתחילתו של הליך הפרטה שיפגע בפרויקט ובעובדים, זאת לצד בעיות עמם הם מתמודדים כבר היום, בהיבט התעסוקתי והמקצועי כאחד.

יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב פתח את הדיון ואמר: "מדובר באחת מתכניות הדגל של משרד המדע, ואנחנו שמחים לשמוע שבכוונת המשרד להרחיב ולשפר אותה. יחד עם זאת, כששמענו שלצד הצעדים הללו יש חשש לפגיעה בעובדים- אנחנו לא יכולים לאפשר זאת . מערכות לעיתים רואות את המטרה שלהן ולא שמות דגש על העובדים, אנחנו נמצאים כאן כדי לאזן בין הדברים".

מנכ"ל משרד המדע והטכנולוגיה פרץ וזאן הציג בפני משתתפי הדיון את פרויקט להב"ה, מטרותיו, אופן התנהלותו ותכניות לעתיד. בין היתר סיפר כי תקציב הפרויקט גדל לכדי 45 מיליון ש"ח, עלייה של כ-50% ביחס לשנים קודמות. עוד סיפר כי במסגרת הרחבת הפרויקט עתידים לקום 7 מרכזים חדשים, וכן מרכזים ניידים למתן שירות ברשויות קטנות. כמו כן, לדבריו, ישודרגו גם המרכזים הקיימים. 

לצד זאת, התייחס וזאן גם לאתגרים העומדים כיום בניהול הפרויקט. לדבריו "מאז הקמתו מופעל הפרויקט תחת אותו מכרז. כיום קיים מחסור במדריכים ורק 117 תקנים מאוישים מתוך 155.5. עמדת החשכ"ל היא שכרגע לא ניתן לגייס מדריכים ומנהלי מרכזים במכרז הקיים כי ייעודו הוא מכרז מחשוב ולא הדרכה, ולכן ישנו קושי למלא את התקנים.

כרגע לא מתבצעת שום הפרטה במסגרת המכרז החדש, רק הרחבה. מאז הקמתו מופעל הפרויקט באמצעות קבלת שירותים במיקור חוץ מחברות חיצוניות וכך גם כעת. אנחנו גאים ואוהבים את הפרויקט וככל שזה תלוי בנו הוא ימשיך לפעול במתכונתו הנוכחית ללא מגבלת זמן. אנחנו מנסים להאריך ככל שניתן את המכרז שבמסגרתו פועלים המרכזים הקיימים, כרגע יש אישור מהחשכ"ל להארכתו עד אוגוסט 2018. רק אם לא תהיה לנו שום ברירה אחרת ניאלץ להוציא מכרז חדש להפעלת המרכזים הקיימים, שכן אנחנו חייבים לספק את השירות".

לדברי  ענבל חן, מנהלת מרכז להב"ה בבני ברק "בשנים האחרונות יש הקפאה של כוח האדם. העובדים נמצאים בחוסר ודאות מתמיד, הרבה מהם עוזבים וזה מובן. הם יודעים שבמשרד המדע אין לנו עתיד. יש ביקוש עצום לקורסים אבל אין מדריכים לאייש אותם. הציוד היפה עומד, אבל הכיתות נותרות ריקות. רק השבוע הפסקתי קורס באמצע כי אין לי כוח אדם".

בנוסף, הביעו מנהלי המרכזים שנכחו בדיון חשש מאופי המרכז החדש להרחבת הפרויקט, אשר מגדיר מדדים מספריים כגון מינימום משתתפים בקורסים ומגבלת שעות על צריכת תכנים מקוונים, שלדבריהם לא יאפשרו למרכזים להמשיך לפעול במתכונתם הנוכחית ולהתאים עצמם לצרכי אוכלוסיית היעד.