מודל מכון ויצמן מראה ירידות בתסמיני הקורונה

יום ג', 28 באפריל 2020

 

על פי ניתוח הנתונים שנאספו מהציבור בימים האחרונים באמצעות שאלוני הבריאות של מכון ויצמן למדע באתר  coronaisrael.org שפותח על ידי הסדנא לידע ציבורי– חלה ירידה חדה בהופעת תסמיני הקורונה בכל רחבי הארץ ואל מתחת לקו הממוצע הארצי בתחילת החודש. נתונים אלו משקפים כי מדיניות הסגרים והמגבלות השונות מצליחה למנוע את התפשטות הנגיף. כך למשל, בערים שהובילו את מדד התסמינים בשבועות האחרונים, כגון בית שמש, חלה ירידה דרסטית של 55% בשיעור התסמינים המדווחים. בנס-ציונה חלה ירידה של 67% בשיעור התסמינים המדווחים עד לכדי דיווח מועט ביותר של תסמינים. בנקודת הזמן הזו, הערים המובילות בשיעור התסמינים הן (לפי הסדר) מעלה אדומים, באר שבע, בת ים, אור יהודה – יחד עם זאת, החוקרים מבהירים כי שיעור התסמינים בכל הערים האלו עדיין נמוך מהממוצע הארצי לפני הסגר ולא מצביע על התפשטות.

מדד coronaisrael.org מנסה לנבא את מוקדי התפרצות הקורונה בעזרת ניתוח מידע מהציבור על התפתחות תסמיני הנגיף. המודל שפותח על ידי חוקרי מכון ויצמן והאוניברסיטה העברית מאפשר באמצעות אלגוריתמים של ביג דאטה ובינה מלאכותית, למפות לפי אזורים גיאוגרפיים היכן קיימת עליה או ירידה בתסמיני הקורונה ובכך מעניק לרשויות כלי אסטרטגי לניהול המאבק בהתפשטותה. בעת הזאת, בה מקבלי ההחלטות עוסקים בשחרור המגבלות, לכלי חשיבות יתרה בכך שהוא מציג היכן להטיל סגרים סלקטיביים. יותר ממיליון פעמים השאלונים מולאו באופן יומיומי באתר coronaisrael.org שפותח על ידי הסדנא לידע ציבורי, שכעת גם מציג מפה פתוחה לציבור בהתבסס על המידע שנאסף.

פרופערן סגל, מכון ויצמן למדע: "לאחר תקופה בה הוטלו על הציבור הישראלי מגבלות תנועה והסגרים, ניתן לומר כי השיטה מצליחה לעצור את התפשטות הנגיף ושיעור התסמינים בקרב האוכלוסייה ירד בצורה דרסטית. אלו נתונים מעודדים שכן הם משקפים מגמת שיפור כוללת בכמעט כל חלקי הארץ, כולל בערים בהן שיעור התסמינים היה גבוה במיוחד רק לפני כשבועיים. בנוסף, על פי נתוני משרד הבריאות, הדיווח על תסמיני שפעת בשנים קודמות שאפו לאפס כבר בחודש מרץ, לעומת זאת, השנה הדיווח על תסמינים ממשיך גם לתוך חודש אפריל- עובדה שמצביעה על כך שתסמינים שדווחו בתקופה האחרונה כנראה אינם נובעים משפעת."