שיטפון השקרים ברשת של הליכוד

יום ב', 1 באפריל 2019
מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews
 
אם התחלת לפתע באחרונה לקבל מבול של הודעות - מרביתן -  fake news - בנושאי "המשיח" נתניהו אתה לא לבד.
כך פועל מערך עצום של חשבונות מזויפים למען קמפיין הליכוד.
הרשת הזו הפיצה יותר מ-130 אלף מסרים, לחומרים שפרסמה נחשפו 2.5 מיליון איש ומטרתה אחת - להלל את נתניהו ולהפיץ מידע כוזב על יריביו, ובראשם גנץ. חשיפת "ידיעות אחרונות" ו"ניו יורק טיימס", המתבססת על דו"ח "פרויקט הבוטים הגדול", מגלה את השיטה. 
 
בעל חשבון הטוויטר המכנה עצמו "משה" הפך בחודשים האחרונים פעיל מאוד. מאז שהוכרזו הבחירות בישראל, הוא מצייץ מספר פעמים ביום לכל הפחות, כמעט תמיד ציוצים פוליטיים, ובעלי כיוון ברור: בעד הימין והליכוד, ובעיקר בעד ראש הממשלה בנימין נתניהו. בתמונת הפרופיל שלו נראה גבר צעיר ונאה, אלא שהפנים האלה לא שייכות לאף אדם בשם משה.
 
האיש בתמונה הוא דוגמן יווני, תיאו תיאודורידיס, ולא ניתן למצוא ל"משה" עדויות ברשתות חברתיות אחרות. אם בשלושת החודשים הראשונים של 2018 הוא צייץ 16 פעמים, בשלושת החודשים הראשונים של 2019, בעיצומה של מערכת הבחירות, הוא צייץ 2,856 פעמים.
 
החשבון של משה הוא אחד ממאות ישויות פיקטיביות שזוהו לאחרונה במסגרת התחקיר המתפרסם  לראשונה ב"ידיעות אחרונות", ובמקביל ב"ניו יורק טיימס". בתחקיר נחשפה רשת של חשבונות בזהויות בדויות בעלי מאפיינים דומים, המסונכרנים זה עם זה, מהדהדים את מסרי הליכוד ועוסקים לא פעם בהפצת תעמולה ארסית, שקרים ודיבה נגד אויבי נתניהו ונגד התקשורת.
 
פעילות הרשת, שלפי הערכות המומחים של "פרויקט הבוטים הגדול" גדלה פי ארבעה וחצי מסוף דצמבר 2018 וזכתה ללמעלה מ-2.5 מיליון חשיפות, מעלה שורת חשדות לעבירות פליליות חמורות, בהן עבירות על חוק דרכי תעמולה, מימון בחירות, התחזות, פגיעה בחוקי הגנת הפרטיות, מס הכנסה ועוד. אין בדו"ח הוכחה לקשר ישיר בין הליכוד או מי מעובדיו לבין הקמפיין החשאי.
 
החוקרים גילו כי חשבון טוויטר אחד המכונה "BOND" נמצא במרכז הרשת וקשור לכל חבריה. תמונתו, כתובת המייל המשויכת אליו והתכנים האישיים המופיעים בו, הם כולם של יצחק חדאד מאשדוד. בשיחה שניהל עמו חוקר פרטי, חדאד אמר כי הוא "פעיל סמוי", והסביר כי הוא "יוצר סרטונים וכל מיני דברים יפים שעולים". כשנשאל אם זה ממומן, חדאד ענה שכן.
 
בעניין הסכומים המושקעים בהפעלת רשת מסוג זה אמר חדאד: "אני לא רוצה להגיד עשרות מיליונים, אבל משקיעים פה המון כסף". חדאד הודה גם כי הוא מחובר ל"אנשים בכירים מאוד" בליכוד, ובשיחה טלפונית אתמול בצהריים שאל החוקר הפרטי את יונתן אוריך, אחד ממנהלי קמפיין הליכוד ויועצו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אם הוא מכיר ועובד עם חדאד, ואוריך ענה "כן". מאוחר יותר אמר כי הוא מכיר את חדאד "רק מהפייסבוק" ושמעולם לא פגש אותו.
 
חדאד רשום כמנוי על ערוץ יוטיוב המגייס עובדים למערכת הבחירות בתמורה לתשלום גבוה. בחלק מהמודעות התשלום מוצע במזומן, מה שמעלה את האפשרות כי הוא שותף בגיוס והפעלה של מגיבים בתשלום ברשתות החברתיות. העבודה המוצעת בערוץ היוטיוב היא "להגיב בפייסבוק ובאינטרנט מסרים פוליטיים".
 
בתחקיר נמצא כי חברי הרשת משתמשים בשורת ביטויים הלקוחים מתוך תעמולת הליכוד באופן מתואם. כך למשל, החשבונות השתמשו בסיסמה "יקרוס כמו מגדל קלפים", שבה השתמש קמפיין הליכוד כדי להמעיט בערך ההמלצות על כתבי האישום נגד נתניהו, כדי לנגח את גנץ. כמו כן, לאחר הפרסום בכלי התקשורת על פריצה איראנית לטלפון הנייד של בני גנץ, החלו מפעילי החשבונות המזויפים לפרסם מסרים לפיהם גנץ נתון לסחיטה וקראו לו לפרוש.
 
הרשת מצייצת בהתאמה את מסרי הליכוד, ואת הציוצים של כמה פעילים בכירים, בהם עורך הדין של הליכוד מיכאל דבורין, יונתן אוריך ומנהלי הרשתות החברתיות של המפלגה, ליאור הררי וטופז לוק. מי שעוד זוכה ליחס אוהד מהרשת, ואף מנהל איתה קשר הדדי, הוא בנו של ראש הממשלה יאיר נתניהו. החשבונות המזויפים מסמנים בלייק ומשתפים מחדש (רה?טוויט), בשיעורים גדולים הרבה יותר מהממוצע, את הציוצים של דבורין, אוריך, הררי, לוק ונתניהו הבן – שמצדם מסמנים בלייק ומשתפים מחדש את ציוצי הרשת.
 
פרופ' קרין נהון, נשיאת איגוד האינטרנט הישראלי, מספרת שהשימוש ברשת הפיקטיבית נועד להשפיע על סדר היום הציבורי ולשנות את התנהגות הבוחרים: "חדשות כזב הן בעלות פוטנציאל לתפוצה, מהירה, רחבה ומגוונת בהרבה מאשר הידיעות שסותרות אותן ומבקשות להציג את המציאות. בכך יש חשש לפגיעה בהליך דמוקרטי הוגן".
 
יצוין כי יו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר, הוציא באחרונה צו תקדימי הקובע כי גם פרסומי תעמולה באינטרנט וברשתות החברתיות יהיו חייבים להיות מזוהים פוליטית עם העומד מאחוריהם.
 
מטעמו של יאיר נתניהו נמסר: "יאיר נתניהו אינו נושא שום תפקיד בקמפיין הליכוד, אינו מכיר את אנשי הרשת ואינו מעורב בפעילותה, ככל שיש כזו".