להעדיף רכש מתוצרת הארץ

יום ג', 5 בדצמבר 2017
מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews
 
 
יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ כבל בדיון סוער על העדפת תוצרת ישראל במכרזי השלטון המקומי: המושג "כחול לבן" הפך ללא יותר מסיסמה
 
בדיון התפתח עימות בין נשיא התאחדות התעשיינים ברוש שהציע לקדם אמנה להעדפת תוצאת הארץ, ליו"ר מרכז השלטון המקומי ביבס שהתייחס לחקירות האחרונות ואמר: "רשות שתפעל בניגוד להנחיות תמצא עצמה בחדר של להב 433"; היו"ר כבל הודיע שיזמן צוות של כל הצדדים כדי לייצר אמנה ישימה ואמר: "אם צריך אלך בעצמי ליועמ"ש לממשלה"
 
ועדת הכלכלה של הכנסת החלה בדיונים לעידוד רכש מתוצרת "כחול לבן" וחיזוק התעשייה הישראלית. במסגרת זאת דנה הוועדה במתן עדיפות לתוצרת הארץ במכרזים של השלטון המקומי והרשויות המקומיות.
 
היו"ר כבל פתח את הישיבה ואמר כי התוצרת הישראלית היא חלק בלתי נפרד מחיזוק הכלכלה, והממשלה והשלטון המקומי צריכים לשמש דוגמה בעניין. לדבריו, "אם בארזים נפלה שלהבת, איך אפשר לבוא בטענות לציבור שרוכש מוצרים מחו"ל באינטרנט".
 
היו"ר כבל ציין כי כבר לפני כ-16 שנה צריך היה שר הפנים להתקין תקנות שיסדירו את עניין רכש תוצרת ישראל, אך הדבר נדחה פעם אחר פעם והזכיר כי מדובר ברכש כולל של כ-40 מיליארד שקל בשנה. 
 
ח"כ יעקב אשר אמר כי הבעיה היא שלעיתים לחייב את הרשויות להעדיף כחול לבן זה מהלך שיעלה להן יותר כסף, והדבר משפיע בייחוד על ערים חלשות. לדבריו, הפתרון הוא הקמת קרן שתיתן שיפוי לרשויות החלשות, ותפצה אותן על תוספת העלות. ח"כ איתן ברושי אמר כי צריך לטפל בעלויות הייצור, ולהפחית בירוקרטיה שמייקרת עלויות כמו אגרות כיבוי אש למשל. הוא הוסיף כי מי שמוציא כספי מדינה, כמו מסים ותקציב ששיך לאזרחים, צריך קודם כל לתת העדפה לתוצרת הארץ.
 
נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, אמר כי כולם יודעים כמה קשה לתעשייה הישראלית בעולם, והוסיף כי מצד אחד אין ראש עיר שלא הזמין אותו לפגישה לראות איך אפשר לפתוח עוד מפעל אצלו אבל לא מעדיף לקנות תוצרת ישראל.
 
לדבריו, היקף הרכש של הרשויות המקומיות יכול להגיע ל-10-20 מיליארד שקל בשנה, ומדובר בסכומים דרמטיים מבחינת התעשייה הישראלית. "נגב קרמיקה נסגר כי מטר אריח מסין וטורקיה עולה 75% ממטר אריח שמיוצר בירוחם. כל דבר אפשר להשיג יותר בזול, אבל צריך לתת משקל לאיכות ולדברים נוספים", אמר. מנהל השיווק של חברת דולב פלסטיק, עודד פרייליך, אמר כי המכרז של החברה למשק וכלכלה של השלטון המקומי אולי בנוי כנותן עדיפות לתוצרת הארץ, אבל לא מאפשר השתתפות בשלב הקנייה.
 
מנכ"ל חברת מד מים רימונים, איציק ג'רבי, אמר כי המפעל נתקל בהעדפת תוצרת אירופאית על פני ישראלית, למרות שהמוצרים שלו טובים יותר גם באיכות וגם במחיר. "לא נותנים לנו להתמודד, לא עלה על דעתי שמעדיפים תוצרת חוץ בגלל טיסה לחו"ל, או שלמען האמת כן עלה", אמר.
 
מנכ"ל החברה למשק וכלכלה (משכ"ל) של השלטון המקומי, אביקם בלזר, התייחס לדברים ואמר כי החברה בוחרת זכיינים שמתוכם יכולות הרשויות לבחור נותני שירות במהלך השנה, כשהיקף הפעילות הוא כ-5.5 מיליארד שקל בשנה והיקף הרכש עומד על פחות מחצי מיליארד שקל בשנה. הוא הוסיף כי החברה מיישמת את חוק חובת המכרזים בהתאם להנחיות משרדי הפנים והמשפטים. היועץ המשפטי של משכ"ל, אלי לוי, הסביר כי בשלב בחירת הזכיינים למתן שירות ישנה העדפה לתוצרת הארץ, אולם השלב השני שבו כל רשות בוחרת ספק חייב להיות סטרילי ולשקף ערך כלכלי בלבד. "זו הנחיה של היועמ"ש לממשלה ושל בית המשפט, וכך אנחנו נוהגים", אמר.
יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, אמר כי ההעדפה צריכה להיות במחיר שווה ערך או זול יותר. "לא ניקח משהו ששווה פחות ועולה יותר, כי בסוף אנחנו מחויבים לכספי ציבור", אמר. הוא הוסיף כי למעלה מ-50% מפעילות משכ"ל הולך לרכש כחול לבן.