המרוץ לרכישת מחסני ענק לסחר אלקטרוני

יום ג', 29 באוקטובר 2019
עוד צעד חשוב במהפך לקראת מעבר העולם לסחר אלקטרוני והשילוח הקשור אליו.
 
חברת המחסנים האמריקאית הגדולה בעולם תרכוש את המתחרה שלה.
ענקית האחסון פרולוגיס תרכוש את ליברטי פרופרטי ב?12.6 מיליארד דולר. העסקה משקפת את הצורך הגדל במחסנים באזורים מרכזיים שיאפשרו לספק במהירות משלוחים מקוונים. הנימוק של מנכ"ל פרולוגיס: "שטחי אחסון איכותיים הפכו למצרך נדיר"
 
הפיננשל טיימס מדווח כי פרולוגיס, חברת המחסנים הגדולה בעולם, תרכוש את המתחרה ליברטי פרופרטי טראסט בעסקה בשווי 12.6 מיליארד דולר. זהו ביטוי נוסף למהפכת השילוח  והסחר האלקטרוני העוברת על העולם, המתבטאת בביקושים חזקים לנכסים מסוג זה בעידן הסחר המקוון.
 
מציינים עתה כי ענף המרכזים הלוגיסטיים הפך לתחום הלוהט בנדל"ן המניב.
עוד נמסר כי אמזון מתכננת מחסן מוטס שיספק מוצרים מגובה של 13.7 קילומטרים.
 
מנכ"ל פרולוגיס, חמיד מוקאדם, אמר בראיון כי הרכישה תחזק את נוכחות החברה בשווקים חשובים בארה"ב, ובהם פנסילבניה, יוסטון ואורלנדו, בתקופה שבה שטחי אחסון איכותיים הפכו למצרך נדיר מאי?פעם. "אנחנו בהחלט מאמינים כי ההיצע של נדל"ן תעשייתי איכותי הוא מוגבל", אמר. "איתור קרקע לשימוש מסחרי, במיוחד סמוך לאזורים עירוניים גדולים, זו משימה שהופכת קשה מיום ליום".
 
עסקת המכירה, שהיא עסקת מניות, אושרה על ידי הדירקטוריונים של שתי החברות. פרולוגיס מתכננת למכור בעתיד נכסי משרדים ומחסנים בשווי כ?3.5 מיליארד דולר שאותם היא כבר אינה מחשיבה כאסטרטגיים. במקביל היא צופה חיסכון של 120 מיליון דולר בעלויות תפעול.
 
אנליסטים מציינים כי עם העלייה בדרישת הצרכנים לשליחויות מהירות יותר עבור מגוון גדל והולך של מוצרים, הפכו מחסנים חדישים הממוקדמים ליד מרכזים גדולים לנכס חיוני עבור קמעונאיות ענק כמו אמזון, טארגט ורבות אחרות.
 
המחסנים הללו חיוניים לא רק עבור ה"מייל האחרון" של הטיפול במשלוחים, כי אם גם למיון היקפים עצומים של מוצרים שמוחזרים על ידי לקוחות שביצעו את קניותיהם בחנויות מקוונות.
 
מגדירים את תחום הלוגיסטיקה כ"תחום ההשקעות הגלובלי בעל הביצועים החזקים ביותר כיום".
אך רוב המחסנים בארה"ב לא מתאימים למסחר מקוון. כך עולה מדו"ח של חברת הנדל"ן המסחרי CBRE. 
11% משטחי האחסון הם בני יותר מ?50 שנה וגובהם אינו עולה על 6 מטרים. זהו גובה נמוך משמעותית מדרישות השוכרים. בהתאם, מרבית מבני האחסון שהוקמו לאחר 2008 גבוהים פי שלושה מהישנים.