חריג לטובה - ענף הלוגיסטיקה צומח לעומת הנסיגה ברוב הענפים

יום ג', 19 במאי 2020

על רקע משבר הקורונה, הסגר הביתי והגידול הנמשך בסחר האלקטרוני בולטת העובדה כי הענף היחיד (כמעט) שלא נפגע מהמשבר הנוכחי ואף יצר ביקוש לידיים עובדות הוא ענף הלוגיסטיקה.

מדובר בכל תחומי האחסון, האריזה, השילוח, התובלה לסוגיה - אווירית בטיסות מיוחדות, ימית ויבשתית,  

ההערכות הן שענף הלוגיסטיקה, הכולל שטחי אחסון סחורות, פגש את משבר הקורונה במצב טוב יחסית ליתר הקטגוריות בסקטור הנכסים המניבים, ולא פעם בשנים האחרונות הוא הוערך ככזה שעשוי לגלות עמידות ואפילו לצמוח במצבי קיצון. אל המשבר הנוכחי הוא הגיע ללא עודפים משמעותיים של נכסים, ולאחר מספר שנים של צמיחה שמשכה אליו משקיעים חדשים שהגיעו מחוץ לתחום. מחלקת המחקר של חברת "נת”מ נכסים" פרסמה כעת סקירה שלפיה גם בחלוף הקורונה ימשיך הענף לצמוח גם בזכות המגמות והטכנולוגיות שדוחפות אותו קדימה.

אנליסטים מציינים כי אין זה מפתיע שענף הנדל"ן ללוגיסטיקה נמצא גם הוא  בתאוצה והופך בצעדי ענק מענף נדל"ני צדדי לענף מרכזי. ענף הלוגיסטיקה גדל בכל העולם עם הגידול בצריכה והגידול באוכלוסיה, ובישראל נוצר באחרונה ממשק ברור בין המצב בעת מגיפת הקורונה כמו גם כניסתם של מוצרים מבוקשים מכל העולם לבין פיתוחם של מרכזים לוגיסטיים.

הבשורה של הזמן האחרון היא ריכוזם והתרחבותם של המרכזים הלוגיסטיים בפארקים בכל רחבי הארץ. "כשהכלכלה חלשה מתבקש דגש על יעילות וחסכון. ומכאן  המגמה הגוברת לפניות לגורמים מתמחים בכל תחומי היעוץ, התכנון, והביצuע של כל שלבי ניהול שרשרת האספקה".