מתחיל שיטפון תביעות נגד פייסבוק

יום ב', 30 ביולי 2018
בעקבות הצניחה החדה שנרשמה באחרונה  במניית החברה לאחר פרסום הדו"חות, כמה בעלי מניות הגישו תביעה בטענה להתנהלות מטעה של פייסבוק, מייסדה וסמנכ"ל הכספים שלה
 
בראש הקבוצה עומד ג'יימס קאקוריס, המחזיק במניות פייסבוק  שתבע בניו יורק את הרשת החברתית, את מייסדה מארק צוקרברג ואת סמנכ"ל הכספים שלה דיוויד וונר בטענה לדיווחים מטעים וחוסר שקיפות בכל הנוגע להאטת הצמיחה בהכנסות, לצניחת הרווח התפעולי ולירידה במספר המשתמשים. על כך דיווחה סוכנות רויטרס.
ועוד: אחרי הנפילה במניה - בעלי מניות דורשים את הדחתו של צוקרברג מתפקיד יו"ר פייסבוק
מארק צוקרברג איבד כמעט 16 מיליארד דולר - וירד למקום השישי בדירוג עשירי העולם
 
כל הבעיות  נחשפו בדו"חות הרבעוניים של פייסבוק שפורסמו עתה וגרמו למחיקת 120 מיליארד דולר משווי החברה. 
 
קאקוריס טען כי השווקים היו "בהלם כשהאמת החלה להתגלות", כאשר פורסמו הדו"חות. לדבריו, הצניחה במניות פייסבוק למחרת נבעה מהפרת חוק ני"ע הפדראלי על ידי הנתבעים.
 
בנוסף פורסם כי חברת טריליום אסט, שנחשבת לחברת השקעות אקטיביסטית שכבר התנגחה בעבר בצוקרברג, דרשה להדיח אותו מתפקיד היו"ר. זאת בטענה לטיפול שגוי במשברים שתקפו את פייסבוק. טריליום מחזיקה במניות בשווי 11 מיליון דולר בפייסבוק. היא החלה לדחוק בחברה לפצל בין תפקידי היו"ר והמנכ"ל בחודש שעבר. באוקטובר שעבר היא הגישה הצעה להקמת ועדת ניהול סיכונים בתוך דירקטוריון פייסבוק, בין היתר כדי להתגונן מפני חדשות שקריות.
 
מציינים כי תביעת חברות אמריקאיות על ידי המשקיעים שלהן אינה דבר חריג, בעיקר אם מחיר מניית החברה יורד בחדות ובמפתיע. פייסבוק מתמודדת במקביל עם תביעות בנושא הפרת שמירת הפרטיות של משתמשיה. בין היתר, גם בפרשיית קיימברידג' אנליטיקה.
 
בתוך כך ירד דירוגו של צוקרברג ברשימת האנשים העשירים בעולם של פורבס. הוא מדורג כעת במקום השישי, כשהונו האישי עומד על 66 מיליארד דולר.